Političarka pozvala na ‘borbu protiv islama’, austrijski muslimani traže objašnjenje

Umit Vural, predsjednik Islamske vjerske zajednice u Austriji, ukazuje kako takve izjave izazivaju razdor te da su opasne i stavljaju mete na muslimane.

U Austriji živi gotovo 750.000 muslimana, što je osam posto stanovništva (Leonhard Foeger / Reuters)

Čelnici austrijskih muslimana, akademici, pripadnici vjerskih zajednica koje postoje u ovoj evropskoj državi oštro su reagirali i zatražili objašnjenje od čelnice sjeveroistočne pokrajine Donja Austrija Johanne Mikl-Leitner koja je kazala kako se treba posvetiti „borbi protiv islama“.

“Ljudi nemaju simpatija za nove izbore, a isto tako morate imati na umu da se nalazimo u izuzetno izazovnom vremenu, gdje je važno poduzeti vrlo konkretne mjere za ekonomski oporavak, kao i u borbi protiv islama”, rekla je Mikl-Leitner, što je izazvalo žestoke reakcije.

Redakcija Al Jazeere Balkans obratila se uredu guvernerke Mikl-Leitner za pojašnjenje ove rečenice, ali do objave teksta nismo dobili odgovor.

Izjave koje izazivaju razdor

Jedan od onih koji su, također, tražili objašnjenje i ukazivali na probleme s kojima se suočavaju muslimani Austrije, države Evrope gdje se bilježi jačanje desničara i promjene na čelu države, jeste Umit Vural, predsjednik Islamske vjerske zajednice u Austriji (IGGOe).

U komentaru za naš portal ukazuje kako su ovakve izjave razdorne, opasne i stavljaju mete na muslimane.

Morate imati na umu da se nalazimo u izuzetno izazovnom vremenu, gdje je važno poduzeti vrlo konkretne mjere za ekonomski oporavak, kao i u borbi protiv islama, rekla je Mikl-Leitner (Lisa Leutner / Reuters)

„Izjava gospođe Mikl-Leitner da je ‘borba protiv islama‘ potrebna je krajnje problematična i neprihvatljiva. Ona predstavlja opću osudu više od 750.000 muslimana i muslimanki u Austriji i proturječi osnovnim vrijednostima demokratskog i pluralističkog društva“, kaže Vural za Al Jazeeru.

„Takve izjave ne samo da izazivaju razdor, nego su i opasne, jer muslimane čine metom mržnje i nasilja. Ova izjava je primjer rastućeg utjecaja radikalne i populističke retorike u austrijskoj politici.“

Potom ukazuje kako je guvernerka kasnije izjavila da se njena izjava odnosi na pojam “politički islam”.

„Međutim, taj je pojam kontroverzan i često se koristi kao izgovor za legitimaciju antimuslimanskih predrasuda. Takva relativizacija ostaje nejasna i ne odgovara na opravdanu kritiku njene prvobitne izjave.“

‘Ruhe und Raus’

Austrija doživljava period promjena vlasti i jačanja desnice, a islam i muslimani su na udaru, pa se nameće pitanje: kako se suočiti i izboriti s takvom situacijom?

„Iz takve situacije rezultira solidarno djelovanje protiv svake vrste diskriminacije i isključivanja. Pozivamo sve političke aktere da svoje riječi biraju s oprezom i da religiju općenito ne instrumentaliziraju u stranačko-političke svrhe.

Vural: Muslimani su integralni dio Austrije i značajno doprinose društvu u mnogim područjima (www.derislam.at)

Kao Islamska zajednica u Austriji nastavit ćemo se zalagati za prava i djelovanje muslimana i muslimanki te štititi demokratska načela i temeljna ljudska prava. Posebno nam je važna saradnja sa svima koji se zalažu za demokratiju i pluralizam. Samo zajedničkim djelovanjem se mogu očuvati društveni mir i spriječiti podjele u društvu“, odgovara Vural.

Brojni korisnici društvenih mreža, posebno oni sa istaknutijim javnim radom, na svoje zgražanje i pozive da se objasni termin „borba protiv islama“ od drugih korisnika, iz ekstremne desnice su dobili odgovore u obliku „Ruhe und Raus“ (u prijevodu: „Tišina i odlazi“).

Ovakve formulacije kod mnogih su izazvale nevjericu, strah, pa i revolt jer se smatra kako se njima guše osnovna prava austrijskih muslimana.

„Takve izjave smatramo krajnje zabrinjavajućim, jer muslimane paušalno prikazuju kao nepoželjne članove društva. Muslimani su integrirani dio Austrije i svakodnevno značajno doprinose društvu u mnogim područjima, uključujući trgovinu, industriju, obrazovanje, nauku, umjetnost te zdravstveni i socijalni sektor“, govori prvi čovjek Islamske vjerske zajednice u Austriji.

„Onima koji pozivaju muslimane da šute poručujemo: Austrija je demokratsko, pluralističko društvo u kojem svi građani i građanke uživaju jednaka prava. Odlučno ćemo se suprotstaviti svakoj vrsti isključivanja i zalagati se za jednakost.“

Solidarnost drugih vjerskih zajednica

Muslimani čine gotovo osam posto stanovništva Austrije, u toj državi su prisutni decenijama, prema nekima, i stotinama godina. Zbog svih prava, mogućnosti i demokratskih načela koja su je krasili do sada, mnogi na Austriju gledaju kao demokratsku, slobodnu državu, primamljivu za doseljavanje, integraciju i rad.

Koliko je ta slika ugrožena?

„Godinama smo zabrinuti zbog rastuće islamofobije i polarizacije javne rasprave. Povezivanje društvenih kriza s muslimanima, kao što se dogodilo u izjavi gospođe Mikl-Leitner, podriva društvenu stabilnost i mir i slabi povjerenje u demokratske vrijednosti“, smatra Vural.

„Ipak, brojne izjave solidarnosti od predstavnika crkava i drugih vjerskih zajednica, sa univerziteta, od drugih političkih stranaka i civilnog društva posljednjih dana daju nam dodatnu nadu. One pokazuju da su demokratske i pluralističke vrijednosti i dalje duboko ukorijenjene u velikom dijelu Austrije. Svakako da održivo rješenje zahtijeva dosljednu promociju dijaloga, obrazovanja i uzajamnog poštovanja.“

Svakako, moramo se dotaći i segmenta ekstremnih stavova i grupa unutar muslimanskih zajednice, koje drugi ekstremisti koriste kao opravdanje za napade na cijelu zajednicu. Ni austrijski muslimani nisu toga pošteđeni.

„IGGO odlučno odbacuje svaki oblik ekstremizma, bez obzira na njegovo porijeklo. Aktivno se bavimo prevencijom, saradnjom sa odgovornim institucijama za takva pitanja i promicanjem pluralističkog i mirnog suživota. Ekstremističke ideologije su izazov za cjelokupno društvo, ali nikada ne smiju biti generalizirane na jednu cijelu vjersku zajednicu“, kaže Vural.

Izvor: Al Jazeera

Reklama