Kolumbija se pridružuje tužbi protiv Izraela za genocid u Gazi pred ICJ-om
Bogota poziva Svjetski sud da osigura ‘sigurnost’ i ‘samo postojanje palestinskog naroda’.
Kolumbija je zatražila od Međunarodnog suda pravde (ICJ) odobrenje da se pridruži južnoafričkom slučaju u tužbi protiv Izraela za genocid u Pojasu Gaze.
U svojoj molbi sudu, Kolumbija je pozvala ICJ da osigura “sigurnost i, zapravo, samo postojanje palestinskog naroda”.
Nastavite čitati
list of 3 itemsAparthejdna Južna Afrika je dostigla prelomnu tačku, dostići će je i Izrael
‘Hvala ti Južna Afriko’: Skup Palestinaca u Ralamallahu
“Kolumbija ulaže napore usmjerene na borbu protiv pošasti genocida i, kao rezultat toga, traži da se osigura da Palestinci uživaju svoje pravo na postojanje kao narod”, stoji u dokumentu.
PRESS RELEASE: #Colombia files a declaration of intervention under Article 63 of the #ICJ Statute in the case concerning Application of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide in the Gaza Strip (#SouthAfrica v. #Israel) https://t.co/rLVf9mjah6 pic.twitter.com/ov1i62FDuW
— CIJ_ICJ (@CIJ_ICJ) April 5, 2024
“Konačni cilj Kolumbije u ovom nastojanju je osigurati hitnu i najpotpuniju moguću zaštitu za Palestince u Gazi, posebno za ranjivo stanovništvo kao što su žene, djeca, osobe s invaliditetom i starije osobe”, dodaje se u kolumbijskoj deklaraciji.
ICJ, najviši sud Ujedinjenih naroda, može dopustiti državama da interveniraju u slučajevima i daju svoje mišljenje.
Nekoliko država, poput Irske, reklo je da će također nastojati intervenirati u slučaju, ali do sada su samo Kolumbija i Nikaragva podnijele službeni zahtjev.
“Kolumbija nastoji aktivno intervenirati u procesu, podržavajući Južnoafričku Republiku. Nada se da će ponuditi opipljivu podršku palestinskom pitanju, a istovremeno poslati poruku Izraelu da ne može nastaviti sa svojim akcijama u Gazi”, rekao je Al Jazeerin dopisnik Alessandro Rametti, izvještavajući iz Bogote.
“Ovo nije iznenađujući stav s obzirom na ono što smo čuli od predsjednika Kolumbije Gustava Petra. Od početka rata, on je osudio Izrael; bio je prvi južnoamerički predsjednik koji je govorio o genocidu, osuđujući akcije Izraela u Gazi.”
Pozivi ICJ-a ignorirani
Prošle sedmice, sudije ICJ-a naredile su Izraelu da poduzme sve potrebne i efikasne mjere kako bi osigurao da osnovne zalihe hrane stignu bez odgode Palestincima u Gazi.
U januaru je ICJ sa sjedištem u Hagu, također poznat kao Svjetski sud, naredio Izraelu da se suzdrži od bilo kakvih djela koja bi mogla potpasti pod Konvenciju o genocidu i osigura da njegove snage ne počine genocidna djela protiv Palestinaca u Gazi.
Izraelske snage u Gazi ubile su do sada najmanje 33.091 osobu, većinom žena i djece, prema Ministarstvu zdravstva u Gazi.
Stotine hiljada Palestinaca također su raseljene, a humanitarne organizacije upozoravaju da je Pojas na rubu gladi.
Izraelska vojna kampanja u Gazi donijela je Palestincima “nemilosrdnu smrt i razaranje”, rekao je u petak generalni sekretar UN-a Antonio Guterres u govoru povodom šest mjeseci od početka rata u Gazi.
Izrael negira da je ciljao palestinske civile, govoreći da je njegov jedini interes uništiti Hamas.
Južnoafrička Republika pokrenula je svoj slučaj optužujući Izrael za državni genocid u Gazi u decembru. Advokati Izraela odbacili su to kao zloupotrebu Konvencije o genocidu.