Bloomberg: Iranski dronovi mijenjaju koncept rata

U izvještaju Bloomberga navedeno je da majstorstvo Irana u relativno niskotehnološkom ratovanju dronovima predstavlja nove rizike za stabilnost Bliskog istoka.

Iranski dronovi postali su veoma popularni, prema Bloombergu (Iranska vojska / WANA / Reuters)

Agencija Bloomberg je objavila izvještaj o tome kako iranska tehnologija dronova redefinira svjetski rat, jer zemlje centralne Azije i Južne Amerike izrađuju vlastitu tehnologiju s iranskim dizajnom, često koristeći američke komponente.

U izvještaju se potvrđuje da je proizvodnja iranskih dronova intenzivirana u posljednje dvije godine u još najmanje pet zemalja Južne Amerike i centralne Azije te da je i Rusija počela proizvoditi dronove za upotrebu u ratu protiv Ukrajine, čime se broj zemalja koje koriste iransku tehnologiju, pomoć ili dijelove povećao na najmanje dvanaest.

U izvještaju se navodi da majstorstvo Irana u relativno niskotehnološkom ratovanju dronovima predstavlja nove rizike za stabilnost Bliskog istoka, jer zemlje ulažu svoj novac u finansiranje svoje odbrambene industrije i jačaju strateške saveze te se otvara mogućnost za promjenu prirode sukoba širom svijeta.

Prema Bloombergu, neovisno o raketnom programu Irana ili čak njegovim naporima na polju nuklearnog oružja, kako to opisuju Sjedinjene Američke Države i Međunarodna agencija za atomsku energiju, dronovi su ti koji Islamsku Republiku Iran čine važnim igračem, posebno u regiji.

Napredniji dronovi

Objasnio je da su iranski dronovi postali napredniji, zbog čega je glasnogovornik američkog Ministarstva odbrane rekao da iransko snabdijevanje dronovima i njihov napredak “predstavlja sve veću prijetnju međunarodnom miru i sigurnosti”.

Spomenuo je da je ministar odbrane Lloyd Austin u martu osnovao komitet viših lidera kako bi pronašao učinkovite načine za rješavanje “ovog hitnog izazova”.

Prema Bloombergu, Rusija i Iran uče jedni od drugih na polju dronova, a to je važnije od “dijeljenja iste tehnologije”, rekao je bivši američki izaslanik i obavještajni oficir.

Bloomberg je u nastavku naveo da je jemenska grupa Husi koju, kako kaže, podržava Iran, uspjela smanjiti trgovinu preko Crvenog mora ove godine za više od 50 posto lansiranjem dronova i projektila na komercijalne brodove.

Od izbijanja izraelskog rata u Gazi u oktobru prošle godine, dodaje Bloomberg, naoružane grupe u Siriji i Iraku koje podržava Iran bombardovale su udaljene američke vojne baze u regiji nekoliko puta.

Saradnja sa Sirijom

Bloomberg ističe da je korištenje dronova Irana dodatno napredovalo nakon što se administracija bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa povukla iz iranskog nuklearnog sporazuma 2018. godine.

Prema Bloombergu, Ministarstvo obrane Irana je 13. marta objavilo da je Iran postao potpuno nezavisan u proizvodnji motora za dronove te je otkrilo da je njegov sveobuhvatni vojni izvoz porastao za 4 do 5 puta u posljednje dvije godine.

U nastavku Bloomberg navodi da Iran dijeli tehnologiju dronova sa Sirijom, prema neobjavljenom izvještaju sirijske organizacije ETANA, koja pažljivo prati vojne akcije u regiji, jer su se deseci iranskih naučnika preselili u Alep da rade u glavnoj laboratoriji za oružje i razvili četiri modela samoubilačkih aviona u saradnji sa njihovim sirijskim kolegama.

U podužem izvještaju Bloombera navedeno je da je cijena obaranja dronova obično mnogo veća od njihove cijene, a Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici koriste protuzračne rakete poput Sparrow i Sea Viper, čija cijena može dostići milion dolara za svaku, da bi oborili obični dron u Crvenom moru.

Izazovi

Bloomberg prenosi od glasnogovornika Ministarstva odbrane SAD-a Toma Crossona da Pentagon aktivno radi na razvoju efikasnih sredstava pristupačnih cijena za borbu protiv dronova, napominjući da neutralizacija naprednih dronova nije laka stvar jer zahtijeva višeslojnu i integriranu strukturu protuzračne odbrane.

Bloomberg je istakao da je Iran nedavno obnovio odnose sa Sudanom nakon višegodišnjeg spora, kako bi pomogao vojsci u borbi protiv Snaga za brzu podršku.

I Etiopija je koristila iranske dronove za suzbijanje pobuna na dva fronta, navodi Bloomberg.

Venecuela, koja proizvodi iranske dronove od 2007. godine, vjerovatno će zaprijetiti svom susjedu i rivalu Gvajani.

Zahtjev Bolivije za iranskim dronovima s ciljem nadgledanja svojih granica i borbe protiv krijumčara droge izazvao je diplomatski spor sa Argentinom.

U Bloombergovom izvještaju se citiraju stručnjaci koji kažu da, ako Kina nije spremna poduzeti oštre mjere protiv Irana kada je riječ o prodaji tehnologije, gušenje iranske industrije dronova bit će izgubljen slučaj, te objašnjava da bi Zapadu trebalo pet do 10 godina da razvije učinkovita vojna sredstva za suprotstavljanje iranskim dronovima.

Izvor: Agencije

Reklama