Američki kolumnista: Izvještaji o Putinovoj skoroj smrti uveliko su pretjerani

Zapadni obavještajci generacijama nisu uspjeli predvidjeti šta se događa u Rusiji.

Putinova smrt redovno se predviđala posljednjih 20 godina (Reuters)

Nakon neuspjele pobune Jevgenija Prigožina, mnogi stručnjaci u brojnim novinama i magazinima požurili su najavljivati “početak kraja” ruskog predsjednika Vladimira Putina. Međutim, ta predviđanja sada, dvije sedmice nakon ovog događaja, postaju sve rjeđa, jer se čini da Putin ponovo drži kontrolu, dok Prigožin, čije su web stranice blokirane, gotovo pada u zaborav.

Američki novinar Gregory Wallance, koji je radio kao savezni tužitelj za vrijeme administracija predsjednika Jimmyja Cartera i Ronalda Reagana, iznio je ovakav stav u svom članku objavljenom na američkoj web stranici “The Hill”.

Wallance smatra da se Putinova smrt redovno predviđala posljednjih 20 godina. Svaki put su se pojavljivali naslovi slični onima koji su objavljivani tokom posljednje pobune vođe Wagnera, odnosno kad god se pojavi nova prijetnja vladavini ruskog predsjednika.

Naprimjer, kada je Rusija ekonomski patila zbog pada cijena nafte prije 11 godina, američki magazin The Economist objavio je naslov “Početak kraja za Putina”.

Wallance vjeruje da su veliki događaji koji se odvijaju u Rusiji ili oni u kojima je ona sudjelovala, generacijama zasljepljivali obavještajne službe i stručnjake koji nisu uspjeli predvidjeti rusku revoluciju 1917, kao što nisu uspjeli predvidjeti ni raspad Sovjetskog Saveza 1991. godine.

Zapad bio iznenađen mnogim događajima

Tokom hladnog rata, Zapad je bio iznenađen mnogim događajima, poput ruskog testiranja svoje prve nuklearne bombe 1949, lansiranja satelita Sputnjik 1957. godine, invazije na Afganistan 1979. i pada Berlinskog zida 1989. godine, navodi se u članku.

Autor navodi da su Sjedinjene Američke Države 2021. upozoravale da će Rusija napasti Ukrajinu, ali da je tačna analiza bila povezana s lažnim predviđanjem da će ruska vojska, sa svojom vojnom opremom od 12.000 tenkova, biti u stanju eliminirati ukrajinsku vojsku i zauzeti Kijev u roku od nekoliko dana.

Kako bi rasvijetlio razloge neuspjeha zapadnih medija i obavještajnih službi da predvide šta se zapravo događa u Rusiji, Wallance objašnjava da je francuski istraživač Astolphe de Custine posjetio Rusiju 1839. Otišao je impresioniran teškoćom razumijevanja onoga što se događa unutar te zemlje.

Wallance je rekao da francuski istraživač de Custine, baveći se razlogom zbog kojeg je to tako, u člancima koje je napisao pod naslovom “Pisma iz Rusije” pripisuje to “njihovoj (ruskoj) bizantskoj politici”.

Objašnjava da Rusi “rade u sjeni i pažljivo skrivaju od nas šta misle, rade ili očekuju u svojoj zemlji. Mi koračamo naprijed usred bijela dana, a oni napreduju u mraku, tako da je utrka neravnopravna (između nas). Ostavljaju nas zaslijepljene neznanjem (o tome šta se događa u njihovoj zemlji).”

Izvor: Al Jazeera