NI: Rusija će stvarati veću ljudsku silu, Ukrajina proširiti napade dronovima

Navijanje da ‘Ukrajina mora uvjerljivo pobijediti i kako će to biti tako sa vrhunskim naoružanjem NATO-a’ nije od koristi ni osjetljivoj vojnoj strategiji niti odgovornoj političkoj debati.

Do kasne jeseni, kada vrijeme usporava borbe i kada kampanje obično završavaju, Ukrajina je povratila još nekih 260 kvadratnih kilometara, no po koju cijenu, pita se autor (Reuters - Ilustracija)

Ukrajina bi mogla biti bliže neuspjehu od Rusije jer, iako ruska snaga trpi veće gubitke od ukrajinske, čak i neki zvaničnici Kijeva priznaju kako Moskva to bolje podnosi od Ukrajine, piše autor National Interesta Robert David English, bivši analitičar politike Pentagona i aktuelni direktor odjela za centralnoevropske studije na univerzitetu Southern California.

„Do kasne jeseni, kada vrijeme usporava borbe i kada kampanje obično završavaju, Ukrajina je povratila još nekih 100 kvadratnih milja (260 kvadratnih kilometara) – no, po koju cijenu? Kada pogledamo 2024. godinu, Rusija će stvoriti veću ljudsku silu, daleko veću od ukrajinske. Ukrajina će dobiti još NATO raketa, ali teško da će oni išta promijeniti više nego što su HIMARS i Storm Shadows prije njih“, navodi on.

„Kijev će dobiti i nekolicinu borbenih aviona F-16, ali njihovi na brzinu obučeni piloti – suprotstavljeni gustim i sofisticiranim pojasevima zračne odbrane – mogli bi doživjeti teške gubitke bez velikog utjecaja na rat.“

Suočena sa asimetričnim gradijentom naoružanja, odnosno nemogućnosti ili nevoljkosti država NATO-a da osiguraju Ukrajini dovoljno municije da drži korak sa Rusijom, Ukrajina će pokušati izjednačiti jednadžbu, nastavlja se u članku. To znači više udara bespilotnim letjelicama na Moskvu i druge ruske gradove, napade na ruske pogranične gradove i žestoku borbu za Krim.

Churchill i Daig

„Ukrajina će proširiti napade na ruske crnomorske luke i brodove, možda i do kraja uništiti Krimski most. A Rusija će činiti slično, unapređivati svoje snage dronova i raketa (uključujući duboke analize osvojenog NATO naoružanja) kako bi napadala zračne baze, željeznice, luke i drugu infrastrukturu jače nego ikad. Civilne žrtve će rasti, kao i opasnost od hemijskih ili nuklearnih ‘nesreća'“, ističe English.

Navijanje da „Ukrajina mora uvjerljivo pobijediti i kako će to biti tako sa vrhunskim naoružanjem NATO-a“ nije od koristi ni osjetljivoj vojnoj strategiji niti odgovornoj političkoj debati, navodi autor.

„Oni koji tako nastupaju, često se prisjećaju poteza britanskog lidera iz Drugog svjetskog rata, Winstona Churchilla, koji je u najteže doba pojačao odlučnost nacije i predvodio je do pobjede. Rijetko se sjete britanskog komandanta iz Prvog svjetskog rata Douglasa Haiga čije forsiranje stava da će Njemačka pasti ako Saveznici izvedu samo još jednu ofanzivu, na kraju je prolongiralo krvavi rat po cijenu milion života. Oholost nije samo naš neprijatelj nego i neprijatelj Ukrajine“, zaključuje on.

Izvor: Agencije