SAD želi ukinuti prihode Maduru i traži sjednicu Vijeća sigurnosti

Predsjednik Venecuele donio je odluku o povlačenju kompletnog diplomatskog osoblja iz SAD-a (EPA)

Sjedinjene Američke Države su pozvale na održavanje vanredne sjednice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda u subotu, na kojoj će se raspravljati o krizi u Venecueli, javlja Anadolija.

Misija SAD-a pri UN-u je putem Twittera zvanično zatražila održavanje otvorene sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, prenosi Anadolija.

U međuvremenu, predsjednik Venecuele Nicolas Maduro donio je odluku o povlačenju kompletnog diplomatskog osoblja iz SAD-a.

Istakao je da će njegova zemlja zatvoriti ambasadu i konzulate u SAD-u, napominjući da je već pozvao nazad u zemlju kompletno diplomatsko osoblje Venecuele.

U obraćanju u Caracasu, Maduro je naglasio da je njegova zemlja već prekinula diplomatske odnose sa SAD-om.

Nicolasa Madura podržava vojska

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres je u četvrtak izrazio zabrinutost zbog dešavanja u Venecueli te je pozvao na transparentnu i nezavisnu istragu incidenata koji su se dogodili u toj zemlji.

Nešto ranije je savjetnik za nacionalnu sigurnost SAD-a John Bolton izjavio je da je Bijela kuća angažirana i na ukidanju izvora prihoda venecuelanskog predsjednika Nicolasa Madura.

“U skladu s našim priznanjem Juana Guaida kao ustavnog, tehničkog predsjednika Venecuele, smatramo da ti prihodi moraju ići legitimnoj vladi. Veoma je komplicirano”, rekao je Bolton, prenosi AP.

Nakon što se u srijedu proglasio za privremenog predsjednika Venecuele, što su mnoge zemlje, na čelu sa SAD-om, podržale, uslijedio je ljutiti odgovor Madura, koji je prekinuo diplomatske odnose sa SAD-om i dao rok od 72 sata američkim diplomatama da napuste zemlju.

Drastično pogoršan životni standard

Uprkos tome što Guaido sve više dobija podršku međunarodne zajednice, Madura podržava vojska.

On je na vlast došao 2013. godine, nakon smrti Huge Chaveza.

U maju prošle godine osvojio je drugi šestogodišnji predsjednički mandat, ali su njegovi glavni protivnici tvrdili da je izborni proces bio praćen mnogobrojnim neregularnostima.

Kritičari ga optužuju da su se životni standard i socijalno stanje u Venecueli po njegovom dolasku na vlast drastično pogoršali, a da se sama zemlja suočila s nedostatkom osnovnih životnih namirnica.

Zbog toga su protiv njega tokom 2014. godine počele masovne i nasilne demonstracije, koje i danas traju.

Izvor: Agencije