Iran tvrdi kako može proizvesti obogaćeni uranij u pet dana

Teheran tvrdi da atomsku energiju koristi samo u mirnodobske svrhe (EPA)

Iran može ponovno pokrenuti proizvodnju obogaćenog uranija unutar pet dana ako se povuče nuklearni sporazum sa svjetskim silama iz 2015. godine, objavio je u utorak šef za iransku nuklearnu energiju.

Dogovor kojeg je iranski predsjednik Hassan Rouhani postigao s Sjedinjenim Američkim Državama, Rusijom, Kinom i tri evropske države ukinuo je većinu sankcija protiv Teherana u zamjenu za ograničavanje njihovog nuklearnog programa.

Rouhani je u proteklom razdoblju intenzivirao pokušaje da zaštiti taj sporazum, poznat pod akronimom JCPOA, koji je ugrožen povratkom Washingtonovog agresivnog pristupa Iranu nakon što je američki predsjednik Donald Trump odobrio nove sankcije prema Teheranu.

Zaštita nuklearnog sporazuma

Rouhani je prošle sedmice upozorio da bi Iran mogao odustati od nuklearnog sporazuma “unutar nekoliko sati” ako SAD uvede dodatne sankcije.

“Predsjednikovo upozorenje nije bilo neutemeljeno”, upozorio je u utorak čelnik iranske Organizacije za atomsku energiju Ali Akbar Salehi.

“Ako to odlučimo, možemo postići 20 posto obogaćivanja uranija unutar pet dana u Fordowu [podzemna nuklearna elektrana], dodao je. 

No Salehi, koji je ovog mjeseca ponovo izabran za potpredsjednika države i čelnika atomske organizacije, ističe kako je njegov glavni prioritet zaštititi JCPOA.

Iran je u sklopu tog dogovora drastično smanjio broj centrifuga, mašina koje obogaćuju uranij, instaliranih u Fordowu.

Zadržao ih je samo oko 1.000, za naučna istraživanja.

JCPOA ne dopušta obogaćivanje uranija u Fordowu u idućih 15 godina.

Taj se element  može koristiti u stvaranju atomske bombe, no Iran tvrdi da je njegov nuklearni program bio u mirovnu svrhu.

Sankcije za iranske kompanije

Američko Ministarstvo finansija je u julu uvelo sankcije za šest iranskih kompanija zbog njihove uloge u razvoju balističkog raketnog programa, nakon kojeg je Teheran lansirao raketu koja može poslati satelit u orbitu.

Trump je u augustu potpisao zakon koji uvodi sankcije Iranu, Rusiji i Sjevernoj Koreji.

Iran smatra kako nove američke sankcije krše JCPOA, no SAD tvrdi da one nisu povezane s tim sporazumom, kojeg je Trump tokom predsjedničke kampanje prozvao “katastrofom” i “najgorim sporazumom ikad ispregovaranim”.

Ovog mjeseca je otkrio kako ne vjeruje da se Iran drži tog dogovora.

Izvor: Agencije