Tillerson ponovo u Kuvajtu nakon razgovora u Džedi

Peta grupa turskih vojnika stigla je u vojnu bazu kod Dohe (EPA)

Američki državni sekretar Rex Tillerson završio je u srijedu razgovore s ministrima iz Saudijske Arabije i njenih saveznica, ali još nije saopćeno da li su postignuti rezultati u pronalaženju dogovora o okončanju spora s Katarom.

Sastanak je održan u Džedi, a Tillerson se odvojeno sastao sa saudijskim kraljem Salmanom i princom prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, kako bi razgovarali o saradnju u borbi protiv terorizma i njegovog finansiranja.

Na sastanku je princ pohvalio “stalnu saradnju” između njegove zemlje i SAD-a.

Reporterka Al Jazeere Rosiland Jordan izvještava iz Kuvajta da je Tillerson napustio Džedu i vratio se u Kuvajt, na još jedan krug razgovora s emirom Sheikh Sabah Al Ahmad Al Sabahom.

‘Memorandum nije dovoljan’

Kuvajt pokušava biti posrednik u rješavanju krize.

Tillerson bi se trebao vratiti u SAD u četvrtak, javila je Jordan.

Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein i Egipat u zajedničkom saopćenju naveli su kako smatraju da katarsko-američki memorandum o borbi protiv finansiranja terorizma nije dovoljan te kako žele sami nadgledati poštivanje tog sporazuma.

Tvrde kako je potpisivanje tog dokumenta rezultat njihovih pritisaka na Dohu.

Dodaju i kako će blokada, koju su nametnule toj državi početkom prošlog mjeseca, ostati na snazi dok, kako su naveli, Katar ne udovolji njihovim zahtjevima.

Tillerson se u utorak sastao s katarskim emirom Tamimom bin Hamadom Al Thanijem u Dohi, nakon čega je s ministrom vanjskih poslova te države Mohammedom bin Abdulrahmanom Al Thanijem potpisao dokument o borbi protiv finansiranja terorizma.

Šefovi diplomatija dviju država pojasnili su kako potpisani sporazum nije vezan za aktuelnu diplomatsku krizu u Zaljevu i blokadu Katara te kako je njegovo potpisivanje rezultat ranije američko-katarske saradnje.

Dolazak turskih vojnika

Istovremeno, peta grupa turskih vojnika stigla je u vojnu bazu kod Dohe.

Ovu informaciju potvrdilo je i katarsko Ministarstvo odbrane.

Jedan od 13 zahtjeva koje su četiri države uputile Kataru je i zatvaranje te baze.

No, službena Doha i Ankara to kategorički odbijaju i navode kako slanje vojnika predstavlja realizaciju katarsko-turskog sporazuma o vojnoj saradnji iz 2014. godine.

Izvor: Al Jazeera i agencije