Iran: Optužbe Saudijske Arabije neodgovorne i provokativne

Iran je u ponedjeljak odbacio kao “neodgovorne i provokativne” optužbe Saudijske Arabije da je kriv za napad balističkom raketom iz Jemena na Rijad.
U saopćenju Ministarstva vanjskih poslova Irana citiran je glasnogovornik Bahram Qassemi, koji je rekao da su optužbe koalicije predvođene Saudijskom Arabijom bile “nepravedne, destruktivne i provokativne”, prenosi AFP.
Saudijska Arabija uputila je ranije u ponedjeljak žestoke kritike Iranu zbog balističkog projektila koji su iz Jemena ka Rijadu ispalili pobunjenici iz pokreta Husi, navodeći dokaze da Teheran stoji iza tog napada i kazavši da je riječ o potencijalnom “činu rata”.
S. Arabija: ‘Ovo je čin agresije’
U izvještaju objavljenom posredstvom državne informativne agencije SPA osuđuje se “flagrantna vojna agresija milicija pokreta Husi, koje kontrolira Iran”.
Dodano je da je ispitivanje ostataka projektila “potvrdilo ulogu iranskog režima u proizvodnji [ove i prethodnih raketa] i krijumčarenju projektila milicijama pokreta Husi u Jemenu, u svrhu napada na Kraljevinu [Saudijsku Arabiju], njen narod i vitalne interese”.
U saopćenju se optužuje Iran da je prekršio Rezoluciju 2216 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, koja zabranjuje državama da opskrbljuju oružjem jemenske oružane grupe.
“Uloga Irana i njegova direktna komanda nad njegovim posrednicima Husima u ovom slučaju predstavlja jasan čin agresije usmjerene ka susjednim zemljama i prijeti miru i sigurnosti u regiji, ali i globalno”, navodi se u saopćenju SPA.
“Zbog toga Koalicijska komanda smatra ovo nesumnjivim činom vojne agresije iranskog režima, a optužba bi se mogla podići na stepen da se ovo smatra činom rata protiv Kraljevine Saudijske Arabije.”
Milioni dolara za informaciju
U saopćenju se, također, navodi da će Saudijska Arabija privremeno zatvoriti sve kopnene, zračne i pomorske koridore i luke dok istražuje kako su rakete prokrijumčarene u tu zemlju.
Jemenska državna aviokompanija otkazala je sve letove ka toj zemlji.
Iranska revolucionarna garda i politički čelnici odbacili su optužbe za učešće Teherana u napadu.
U nedjelju je Saudijska Arabija izdala saopćenje u kojem nudi desetke miliona dolara nagrade za informaciju koja će dovesti do hapšenja 40 “vođa i elemenata” pokreta Husi.
Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, koja se bori protiv jemenskih pobunjenika iz pokreta Husi, izvela je niz zračnih udara u pokrajini Sani nekoliko sati nakon ispaljivanja balističke rakete.
Broj civilnih žrtava prerastao je 10.000 od kako je rat predvođen Saudijskom Arabijom pokrenut u martu 2015. godine.
Borba za regionalnu nadmoć
Analitičari opisuju sukob kao posrednički rat između Saudijske Arabije i Irana, dok se oni bore za regionalnu nadmoć.
Iznenadna ostavka libanskog premijera Saada Haririja u Rijadu ovog vikenda također je u skladu sa saudijskim obnovljenim naporima da se suprotstavi dugogodišnjem rivalu Iranu.
U govoru nakon podnošenja ostavke Hariri, dugogodišnji saveznik Saudijske Arabije, optužio je Iran da sije “razdor i uništenje” u Libanu.
On je, također, kritizirao Hezbollah, libanski politički i oružani pokret otpora, koji je saveznik Teherana, za stvaranje “države u državi”.
Izvor: Al Jazeera