EU protiv Muska: Potpisan ugovor o lansiranju internet satelita u orbitu Zemlje
EU je potpisao ugovor vrijedan 10,6 milijardi eura za lansiranje preko 300 satelita u Zemljinu orbitu do 2030. godine.
Evropska unija potpisala je ugovor vrijedan 10,6 milijardi eura za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030. i stvaranje infrastrukture koja bi bila rival sistemu Starlink američkog milijardera Elona Muska.
Brisel želi da uz pomoć svemirske tehnologije unapredi svoj digitalni suverenitet i obezbijedi sigurnu komunikaciju za vlade Evropske unije, prenosi Tanjug.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIzraelski historičar Ilan Pappe: Na djelu je posljednja faza cionizma
TikTok: Izvještaj o potencijalnoj prodaji Musku je ‘čista fikcija’
Trumpov saveznik Steve Bannon prozvao Elona Muska ‘istinski zlim’
Projekat Iris2 (Infrastruktura za otpornost, međusobnu povezanost i sigurnost putem satelita), prvi put najavljen 2022. godine, je javno-privatno partnerstvo čija je početna procjena troškova skočila za 76 posto u procesu pregovora.
Starlink ima oko 6.000 satelita u orbiti
Program lansiranja satelita bit će finansiran sa 61 posto javnog novca, dok će ostatak sredstava osigurati konzorcij SpaceRise koji objedinjava tri velike evropske kompanije – SES, Eutelsat i Hispasat.
Satelitski sistem Starlink u vlasništvu Elona Muska već ima oko 6.000 satelita u orbiti Zemlje i nedavno je prešao granicu od četiri miliona pretplatnika.