Azijsko prvenstvo nogometaša: Iran posljednji četvrtfinalista

Iranci su nakon penala eliminirali Sirijce, a u nastavku takmičenja će igrati protiv Japana koji je eliminirao Bahrein.

Iran će u četvrtfinalu igrati protiv Japana, koji je rekorder sa četiri naslov prvaka Azije (Reuters)

Reprezentacija Irana posljednji je učesnik četvrtfinala Azijskog prvenstva koje se održava u Kataru, a mjesto među osam najboljih izborio je pobjedom 5:3 protiv Sirije nakon izvođenja jedanaesteraca, susret je završio 1:1.

Iranci su poveli u 34. minuti golom Mehdija Taremija iz penala, a izjednačio je Omar Khrbin u 64. minuti, također sa bijele točke. Iran je u sudijskoj nadoknadi ostao sa igračem manje nakon što je strijelac Taremi isključen. U dodatnih pola sata nije bilo golova, pa su odlučili jedanaesterci.

Autogol japanskog golmana

Ključnim se pokazao promašaj sirijskog veznjaka Fahda Youssefa u drugoj seriji, dok su kod Irana svi izvođači bili precizni, pa će Iranci u četvrtfinalu igrati protiv Japana koji je ranije pobijedio Bahrein sa 3:1.

Ritsu Doan je donio Japanu početnu prednost u 31. minuti, a za 2:0 je strijelac bio Takefusa Kubo u 49. minuti. Bahrein je smanjio zaostatak u 64. minuti autogolom japanskog golmana Ziona Suzukija, da bi konačnih 3:1 postavio Ayase Ueda u 72. minuti.

Japan je rekorder sa četiri naslov prvaka Azije, dok Katar brani naslov iz 2019.