Budimlić o slučaju Memić: Uhapšeni itekako imaju više informacija

Ni teoretski ne postoji mogućnost da je jedan policijski službenik mogao prouzrokovati – ovakav nivo sumnje na zataškavanje.

Nerazjašnjena smrt Dženana Memića, kao i ona Davida Dragičevića u Banjoj Luci u martu 2018, potaknula je velike proteste u BiH (Armin Durgut/PIXSELL)

Profesor sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajeva Muhamed Budimlić hapšenje policijskog službenika zbog sumnje u zataškavanje istine o smrti mladića Dženana Memića 2016. godine na Ilidži pored Sarajeva nazvao je ohrabrujućom porukom borbe protiv korupcije u Bosni i Hercegovini.

„Optimističan sam“, rekao je Budimlić za Al Jazeeru.

„Ovo će trajati, ne bi pet godina ni prošlo da je ovo jednostavan slučaj, ali sam dugoročno optimističan“, rekao je Budimlić.

Borbe protiv korupcije u Bosni i Hercegovini, kao i svih drugih najtežih oblika krivičnih dijela, organiziranog kriminaliteta, ne može biti dok se ne riješe pitanja u najvišim pozicijama policijskog i prvosudnog sistema, rekao je Budimlić.

Dodao je da ni teoretski ne postoji mogućnost da je jedan policijski službenik mogao prouzrokovati „ovakav nivo sumnje na zataškavanje i usmjeravanje istrage u potpuno drugom smjeru od one kako su se događaji odvijali“, nadajući se da će sada mnoge stvari o smrti mladića postati jasnije.

„Mislim da dvije osobe koje su lišene slobode zbog sumnje na počinjena krivična djela itekako imaju više informacija, i od njih može dosta toga da krene, u pravcu utvrđivanja istine u ovom slučaju“, rekao je Budmilić.

Smrt mladića potaknula velike proteste

Dženan Memić teško je ozlijeđen na Ilidži 8. februara 2016. i uslijed težine povreda preminuo je u bolnici. Policajci koji su obavili uviđaj tvrdili su kako ga je ozlijedio kombi koji ga je udario dok je šetao s djevojkom, a takav zaključak preuzelo je i kantonalno tužilaštvo, koje je zbog toga podiglo optužnicu protiv dvojice Roma, Ljube i Bekrije Seferovića. Kantonalni sud u Sarajevu oslobodio ih je krivnje nakon što je utvrdio da optužnica ne sadrži uvjerljive dokaze za tu tezu. Tužilaštvo se žalilo pa je Vrhovni sud Federacije BiH predmet vratio na ponovno suđenje istom kantonalnom sudu i taj postupak je još u tijeku, prenijela je Hina.

Članovi porodice Memić već četiri godine tvrde da su policija i tužilaštvo zapravo činili sve ne bi li prikrili ko je doista odgovoran za Dženanovu smrt. Uvjereni su kako je Dženan zapravo ubijen te su konstantno tražili da se ispita odgovornost koju, po njihovom sudu, zbog pogrešnog usmjeravanja istrage snosi nekadašnja glavna kantonalna tužiteljica, a sada sutkinja Suda BiH Dalida Burzić.

Članovi porodice Memić tvrde kako Dženanova djevojka Alisa tačno zna kako je on stradao, no o tome odbija govoriti pozivajući se na amneziju nakon njegove smrti.

Ne baš direktno sugerirali su kako je za Dženanovu smrt krivac sin jednog od utjecajnih sarajevskih poduzetnika koji je sve svoje veze u politici i policiji iskoristio kako bi prikrio tu činjenicu.

U ponedjeljak priveden je Hasan Dupovac, koji je u vrijeme kada je Memić stradao bio načelnik odjela za saobraćajne istrage MUP-a Kantona Sarajevo. Priveden je i Zijo Mutap, otac Alise Mutap.

Nerazjašnjena smrt Dženana Memića, kao i ona Davida Dragičevića u Banjoj Luci u martu 2018, potaknula je velike proteste u BiH, ali i pod znak pitanja doveo nepristrasnost pravosuđa u BiH. Pod velikim javnim pritiskom Tužilaštvo BiH odlučilo je otvoriti istragu u slučaju Memić, no smrt Davida Dragičevića i dalje bez ikakvih rezultata istražuje okružno tužilaštvo u Banjoj Luci.

Izvor: Al Jazeera i agencije