Bokeljska mornarica na listu svjetske kulturne baštine UNESCO-a

Bokeljska mornarica se smatra najstarijom postojećom pomorskom organizacijom na svijetu.

U proteklih 12 stoljeća Bokeljska mornarica je prošla kroz mnoge transformacije (Goran Kovacic/PIXSELL )

Bokeljska mornarica, povijesna organizacija koju svojim naslijeđem smatraju i Crnogorci i bokeljski Hrvati, upisana je u četvrtak, na prijedlog Crne Gore, na popis nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a.

Crna Gora je Bokeljsku mornaricu, koju se smatra najstarijom postojećom pomorskom organizacijom na svijetu, 2013. godine proglasila za zaštićeno nematerijalno dobro Crne Gore.

Obraćajući se Komitetu UNESCO-a, koji se sastao u Parizu, crnogorski ambasador u Francuskoj Ivan Ivanišević kazao je da je za Crnu Goru ovo historijska odluka, budući da se prvi put jedno nematerijalno dobro iz Crne Gore našlo na reprezentativnoj listi nematerijalne baštine čovječanstva.

“Vjerujem da će upis na Reprezentativnu listu UNESCO-a otvoriti vrata saradnje na načelima dobrosusjedstva, međusobnog poštovanja i zajedništva”, rekao je Ivanišević.

S druge strane, nevladina organizacija Zajednica bokeljskih Hrvata nedavno je saopćila da je Bokeljska mornarica dio “hrvatske baštine i katoličke tradicije”.

Aktivnostima pod geslom ‘Fides et honor’

Tokom postupka uvaženi su prigovori predstavnika Hrvata u Crnoj Gori te su u nominacijskom listu navedeni “katolici i Hrvati kao oni koji su dominantno baštinili i baštine ovu važnu instituciju, a zatim i Crnogorci i pripadnici ostalih nacionalnosti na prostoru Boke Kotorske, koji su sudjelovali u njenom očuvanju”.

Kako je navedeno na internet portalu te organizacije, Bokeljska mornarica je, prema tradiciji i povijesnim indicijama, osnovana 809. godine, kada su kotorski pomorci preuzeli relikvije kršćanskog sveca mučenika Tripuna i kasnije ga proglasili zaštitnikom grada.

U proteklih 12 stoljeća Bokeljska mornarica je prošla kroz mnoge transformacije – od humanitarne, preko vojne, pa sve do memorijalne organizacije, kakva je danas.

Za sve to vrijeme ona se u svim svojim aktivnostima vodila geslom “Fides et honor” (Vjera i čast).

Izvor: Agencije