Mađarska šalje hiljade policajaca na granicu sa Srbijom

Mađarska vjeruje da će migranti koristiti alternativne rute kada izgradnja ograde na granici sa Srbijom bude završena (Getty Images)

Mađarska vlada odlučila je angažirati nekoliko hiljada policajaca duž granice Mađarske sa Srbijom na kontroli migracije, najavio je danas šef kabineta mađarskog premijera Janos Lazar.

Na konferenciji za novinare, na marginama sjednice Vlade, Lazar je rekao da će jedinice graničara biti uspostavljene unutar policijskih snaga.

Lazar je kazao da je raspoređivanje dodatnih graničnih policajaca neophodno zbog, kako je rekao, sve agresivnijeg i odlučnijeg ponašanja migranata, navodi agencija Hina.

“Nekoliko hiljada policijskih dužnosnika bit će raspoređeno na granicu sa Srbijom i njihov će zadatak biti zaštita tog sektora granice”, rekao je Lazar.

Lazar je saopćio i da je Mađarska vlada tražila od poslaničkih grupa vladajuće koalicije Fidesza i Demokršćanske partije da pokrenu postupak za zakazivanje vanredne sjednice parlamenta, na kojoj bi se raspravljalo o amandmanu krivičnog zakona koji se tiče ilegalne migracije, prenio je Tanjug agenciju MTI.

Izgradnja ograde

Ova najava uslijedila je nakon što je mađarski ministar pravde izjavio da ta zemlja nema bolje rješenje od izgradnje ograde duž granice sa Srbijom, kako bi zaustavila između 1.500 i 1.600 ilegalnih ulazaka u zemlju dnevno.

U izjavi za RTV Panon Laszlo Trocsanyi je rekao da će izbjeglice koje dolaze na “profesionalno organiziran način” izabrati alternativne rute kada ograda bude završena.

“Ne možemo ih spriječiti, ali želimo da izbjegavaju ovo područje”, rekao je Trocsanyi.

Raniji međunarodni sporazumi, prvobitno potpisani radi rješavanja pitanja izbjeglica iz bivšeg komunističkog bloka, po njegovim riječima, “ne mogu riješiti trenutni egzodus, kada milioni bježe na kontinent”.

Privlačan cilj

Napominje kako većina građana u Mađarskoj podržava izgradnju ograde te “smatra da se granica treba prelaziti samo na mjestima predviđenim za to”.

Mađarska je kao dio schengenske zone privlačan cilj migranata koji prolaze kroz zemlje Balkana prema bogatim zapadnim i sjevernim zemljama Evropske unije. Većina migranata je iz siromašnih i ratom pogođenih zemalja poput Sirije, Afganistana i Iraka.

Mađarska do novembra planira završiti izgradnju 3,5 metra visoke ograde duž 177 kilometara svoje granice sa Srbijom, a taj su projekt oštro kritizirali službeni Beograd i agencije UN-a za izbjeglice.

Izvor: Agencije