Uspješna saradnja BiH i Haškog tribunala

Brammertz obavlja pripreme za izvještaj koji će sredinom novembra uputiti Vijeću sigurnosti UN-a (Anadolija)

Saradnja Bosne i Hercegovine sa Tužilaštvom Haškog tribunala je na visokom nivou, zaključeno je na sastanku glavnog tužioca Tribunala Sergea Brammertza i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i člana Predsjedništva Nebojše Radmanovića.

Na sastanku, održanom u Sarajevu, bilo je riječi i o potpisivanju Sporazuma o razmjeni dokaza u krivičnim djelima ratnih zločina između BiH i Srbije, saopćeno je iz Predsjedništva BiH, prenosi Anadolija.

Brammertz obavlja pripreme za izvještaj koji će sredinom novembra uputiti Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN).

„Regionalna saradnja je glavna svrha moje posjete. Sutra ću se sastati s kolegama iz bh.Tužilaštva i govorit ćemo o napretku kada su predmeti iz tzv. kategorije 2 u pitanju, (tj. o predmetima koje je Haški tribunal prebacio bh. sudovima), gdje imamo ograničen proces“, kazao je Brammertz.

Redovni izvještaj Tužilaštva ICTY-a, Vijeće sigurnosti UN-a razmatrat će početkom decembra.

Sastanku sa glavnim haškim tužiocem, osim Izetbegovića i Radmanovića, prisustvovao je savjetnik člana Predsjedništva Željka Komšića, Davor Vuletić.

Izlazna strategija Tribunala

U New Yorku, predsjednik Haškog tribunala Theodor Meron predstavio je Generalnoj skupštini UN-a godišnji izvještaj o radu tog suda, obavijestivši ih o izlaznoj strategiji Tribunala, uz ocjenu da će u narednih godinu dana najveći broj predmeta biti završen, prenosi Tanjug.

Prema njegovim riječima, osim nekoliko predmeta u kome su optuženi nedavno uhapšeni i premješteni u pritvor Suda, svi ostali će biti okončani u narednih 12 mjeseci, dok bi većina predmeta u žalbenom postupku trebala biti završena do decembra 2014.godine.

Meron je istakao da će na brzinu kojom će biti provedena izlazna strategija utjecati i odlazak dijela zaposlenih u sudu s višegodišnjim iskustvom, kao i kompleksnost međunarodnih procedura prilikom vođenja predmeta.

On je dodao i da će Haški tribunal učiniti sve da se procesi što prije završe, uz poštovanje svih procesnih prava optuženih, kao i zaštitu svjedoka i žrtava.

Meron je također rekao da je rad Tribunala imao utjecaj i na razvoj pravnih sistema u zemljama na prostoru bivše Jugoslavije, koje su same dobile da vode niz predmeta iz domena ratnih zločina.

Predsjednik suda u Hagu osvrnuo se na dvadesetogodišnjicu rada Tribunala, koja će biti u maju 2013.godine, ukazavši na značaj koji je taj Sud imao na samo međunarodno krivično pravo.

Tokom dvije decenije postojanja, Tribunal je pokazao da postoji izvodljivost i primjenjivost međunarodnog krivičnog prava, stvarajući osnove za nove međunarodne sudove i tribunale, kao i okvir za novi svjetski poredak, onaj u kome će svi osumnjičeni za teška kršenja ljudskih prava u vrijeme oružanih sukoba biti odgovorni za svoja djela, naveo je Meron.

Izvori: Al Jazeera i agencije