Ramazan u Hami: Mnogi postači nemaju novca za hranu

Situacija u Hami je veoma teška nakon što je u taj grad pristiglo 1,5 miliona raseljenih osoba (EPA)

Yazan Shahdawi – Hama 

Sirijski grad Hama dočekao je ovogodišnji ramazan s mnogo uspomena, od kojih su neke i veoma bolne. Velika poskupljenja i povećanje kursa dolara, koji doseže i do 290 sirijskih lira, učinili su nabavku osnovnih životnih potrepština veoma teškom misijom. 

Abu Khaled, stanovnik grada Hame, kaže kako je mjesec ramazan, pred toga što je to mjesec posta i molitve, mjesec u kojem se dosta više troši na hranu i piće i tvrdi kako je „sada nemoguće ostaviti po strani zalihe brašna, mesa, riže i povrća, kao što smo to ranije činili.“

Za Al Jaazeru dodaje da „u gradu Hami srednja klasa, a posebno siromašni, uz grozničavi rast cijena žive u veoma teškim uslovima, pa kako tek da žive u mjesecu ramazanu kada nemaju novca da kupe sebi hranu za iftar ili sehur tog dana?“

Umm Hani, izbjeglica iz provincije Homs, kaže kako će dane svetog mjeseca ispostiti samo na riži i mlijeku, ukoliko bude imala novca i za rižu. Cijena jednog kilograma riže iznosi 250 sirijskih lira, približno jedan američki dolar, dok je njenoj djeci dnevno neophodan kilogram riže.

To znači da će joj trebati 7.500 sirijskih lira mjesečno samo za rižu na iftarskoj trpezi, dok njena mjesečna pomoć nije veća od 15.000 sirijskih lira od čega, također, plaća i najamninu za stan.

Ramazan i siromašna kategorija stanovništva

Umm Hani za Al Jazeeru dodaje „da sebi i svojim ukućanima neće biti u prilici priuštiti meso, povrće, pa čak ni sokove za iftar. Cijene u ramazanu više nisu za siromašne i one koji imaju ograničena primanja. Žalosno je da su sveti mjesec i sve što nam u njemu treba postali isključivo pravo bogatih.“

S druge strane, Abu Gazi, trgovac iz Hame, naglašava da je ovih dana promet na tržnicama grada Hame znatno opao, dok su ranije, u isto doba godine, vrvile ljudima koji su tu dolazili kako bi kupili sve što im je potrebno u ramazanu.

Dodaje: „Ove godine rijetko ćete vidjeti nekog kako kupuje meso ili sokove od sladića i sušenih kajsija, koji se tradicionalno piju za ramazan.“

Humanitarne aktivnosti

Humanitarni aktivista Abu Ahmad kaže kako je situacija u Hami veoma teška nakon što je u ovaj grad pristiglo 1,5 miliona raseljenih osoba, te da se procenat siromašnih znatno povećao, što je stavilo i veoma težak teret na pleća humanitarnih radnika, posebno u mjesecu ramazanu kada se povećava distribuiranje pomoći u hranu i novcu.

Nastavlja „da je značajan porast broja stanovnika u gradu, posebno siromašne kategorije, ograničio podjelu humanitarne pomoći na veoma mali broj lokalnih stanovnika, te da se pomoć šalje raseljenim osobama koje nemaju utočište niti bilo kakva primanja.“

Abu Ahmad je ukazao na potrebu ulaganja zajedničkih napora svih humanitarnih organizacija kako bi se spriječila humanitarna katastrofa koja će zadesiti siromašne i raseljene osobe u Hami tokom ramazana, te kaže kako je neophodno obezbijediti iftare i sehure bar za siromašne i raseljene osobe.

Izvor: Al Jazeera