Bez kojih ruskih resursa bi Zapad mogao ostati?

Putin je naveo uranij, nikal i titanij, ali je naznačio da bi se ograničenja mogla uvesti i za druge robe, ističući da je Rusija veliki proizvođač prirodnog plina, dijamanata i zlata.

Rudnik Zapoljarni firme Medveži Ručej koja je podružnica vodećeg svjetskog proizvođača nikla i paladija Nornickela, u arktičkom ruskom gradu Norilsk
Rudnik Zapoljarni firme Medveži Ručej koja je podružnica vodećeg svjetskog proizvođača nikla i paladija Nornickela, u arktičkom ruskom gradu Norilsk (Reuters/ Tatyana Makeyeva)

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je ove sedmice kako bi Moskva trebala razmotriti ograničavanje izvoza metala i druge robe tamo gdje Rusija ima značajan udio na globalnim tržištima kao odgovor na zapadne sankcije, prenosi Reuters.

Putin je naveo uranij, nikal i titanij, ali je naznačio da bi se ograničenja mogla uvesti i za druge robe, ističući da je Rusija veliki proizvođač prirodnog plina, dijamanata i zlata. On je također rekao da bilo kakva ograničenja ne moraju biti implementirana odmah i da ne smiju naštetiti samoj Rusiji.

Izvoz robe značajan je izvor prihoda u stranoj valuti za neke od najvećih ruskih kompanija, uključujući državne Rostec i Rosatom, kao i Nornickel. Te firme zajedno zapošljavaju oko milion ljudi, ističe britanska novinska agencija.

Reuters u nastavku donosi pregled plasmana Rusije na tržištima ključnih neenergetskih proizvoda koje je spomenuo Putin i drugih izvoznih proizvoda koji bi mogli biti na udaru.

Uranij

Rusija je šesti svjetski proizvođač uranija i kontrolira približno 44 posto globalnih kapaciteta za obogaćivanje uranija. Sjedinjene Američke Države i Kina su 2023. bili su na vrhu liste uvoznika uranija iz Rusije, a slijede ih Južna Koreja i Francuska.

U maju je američki predsjednik Joe Biden potpisao zakon o zabrani uvoza obogaćenog uranija iz Rusije, trgovine vrijedne približno milijardu dolara godišnje. Međutim, zakon uključuje izuzeće u slučaju problema s opskrbom do 2027. godine.

Rusija je prošle godine pokrila 27 posto potreba za obogaćenim uranijem američkih komercijalnih nuklearnih reaktora.

Nikl

Rusija je dom Nornikla koji je bio vodeći svjetski proizvođač nikla sve dok Indonezija nije potaknula svoju industriju nikla prije nekoliko godina, stvarajući višak na globalnom tržištu.

Proizvodnja Nornickla trenutno čini 6 posto globalne proizvodnje primarnog nikla. Međutim, njegov udio u globalnoj proizvodnji visokokvalitetnog nikla poznatog kao Klasa 1 i dalje je visok – 19 posto.

Više od jedne petine dostupnih zaliha nikla u skladištima registriranim na LME-u ruskog je porijekla. Nornickel se okreće prema Aziji, pri čemu ta regija čini više od 50 posto njegove globalne prodaje, a Kina je najveći kupac. Evropa čini 24 posto prodaje.

U aprilu su SAD i Velika Britanija zabranili berzama za trgovanje metalima da prihvataju novi nikl, bakar i aluminij proizvedene u Rusiji i zabranile uvoz tih metala.

Titanij

Rusija je treći najveći svjetski proizvođač titanijske spužve, sa 6 posto udjela u svjetskom tržištu materijala koji se pretvara u metal za industrijsku primjenu u avio, pomorskoj i automobilskoj industriji.

Ukrajina je bila glavni izvoznik koncentrata titana u Rusiju prije 2022. godine.

Kina je najveći proizvođač s 58 posto tržišnog udjela. Titanij se sve više koristi u mobilnim telefonima, a Apple je lansirao novu seriju iPhonea koji su uključivali kućište od titanija.

Najveći ruski proizvođač titanijske spužve VSMPO-AVISMA opskrbljivao je titanijem i Boeing BA.N i Airbus AIR.PA prije rata u Ukrajini. Kanada je uvela sankcije, ali je odobrila izuzeće Airbusovim tvornicama u državi da nastave koristiti ruski titanij.

Boeing je prestao kupovati titanij iz Rusije manje od dva sedmice nakon početka rata s Ukrajinom 2022. godine. Podaci ruske carine pokazuju da SAD i dalje kupuje ruski titanij, ali su najveći kupci Francuska, Kina i Njemačka.

Zlato

Rusija je na drugom mjestu među svjetskim proizvođačima zlata nakon Kine sa 9 posto udjela u svjetskoj proizvodnji.

Hong Kong je bio najveći uvoznik zlata iz Rusije 2023., prema Trade Data Monitoru (TDM). Svi glavni proizvođači zlata u zemlji, uključujući broj 1 Polyus, pod zapadnim su sankcijama.

Dijamanti

Rusija je najveći svjetski proizvođač neobrađenih dijamanata po količini, a sankcionirani iskopavač Alrosa ALRS.MM čini više od 30 posto globalne proizvodnje. Rusija je 2023. izvozila dijamante najviše u Ujedinjene Arapske Emirate, Indiju, Hong Kong, Belgiju i Kinu.

Države Grupe sedam (G7) zabranile su direktni uvoz ruskih dijamanata u januaru 2024.

Zabrana Evropske unije i G7 na uvoz dijamanata porijeklom iz Rusije preko trećih zemalja stupila je na snagu u martu. Rusija je objavila kako će redovno kupovati dijamante od proizvođača pogođenog sankcijama preko državnog fonda.

Aluminij

Ruski Rusal 0486.HK najveći je svjetski proizvođač aluminija izvan Kine sa približno 5,5 posto svjetske proizvodnje u 2023. Opskrbljuje metalom azijska i evropska tržišta.

Kina je postala Rusalov najveći kupac s 23 posto udjela u izvozu u 2023., što je porast u odnosu na 8 posto u 2022.

Paladij i platina

Nornickel je najveći svjetski proizvođač paladija i veliki proizvođač platine s 41 posto odnosno 11 posto udjela u globalnoj proizvodnji.

Najveći kupci paladija iz Rusije bili su Hong Kong, SAD, Kina i Japan 2023. godine, navodi TDM.

Bakar

Rusija je prošle godine proizvela milion metričkih tona rafiniranog bakra, približno 3,7 posto ukupne svjetske količine, prema američkom Geološkom institutu (USGS), od čega je Nornickel proizveo 425.000 tona. Azija i Evropa glavna su izvozna tržišta Rusije.

Kobalt

Rusija je prošle godine proizvela 8.800 tona kobalta, odnosno 4 posto ukupne svjetske količine, prema podacima USGS-a. Rusija je treći najveći proizvođač, iza Demokratske Republike Kongo i Indonezije.

Nornickel je najveći proizvođač kobalta u Rusiji s Kinom kao glavnim kupcem 2023. godine. Tržište je bilo preopskrbljeno Kongom i Indonezijom uprkos sve većoj potražnji za tim metalom od strane proizvođača baterija za električna vozila.

Izvor: Agencije

Reklama