‘The Hill’: Hoće li Kina nadmašiti tehnološku prednost američke vojske?

Peking je bio odlučan da u potpunosti modernizira svoju vojsku do 2027. godine, iako je Washington poduzeo korake da ograniči pristup ove zemlje američkoj tehnologiji.

Američka internetska stranica The Hill objavila je članak u kojem autor upozorava da Kina polako nadmašuje prednost američke vojske u oblasti tehnologije (Reuters)

Američka internetska stranica The Hill objavila je članak u kojem autor upozorava da Kina polako nadmašuje prednost američke vojske u oblasti tehnologije.

Penzionisani admiral Mark Montgomery, koji obavlja dužnost direktora Centra za kibernetičke i tehnološke inovacije pri Fondaciji za odbranu demokratije, na početku svog članka ističe da budućnost ratova i vojnih sposobnosti koje su potrebne zauzimaju centralno mjesto u kontekstu rata koji bjesni u Ukrajini.

Montgomery je istakao da Moskva nastoji ponovo napuniti svoje zalihe visokotehnoloških raketa, u vrijeme kada Sjedinjene Američke Države i Kina pojačavaju tempo geopolitičkog manevriranja jedna protiv druge. Autor članka smatra da takav razvoj događaja nagovještava mogućnost sukoba između dvije strane u budućnosti.

Kao rezultat toga, američki kreatori politike moraju stalno praviti procjene kako bi mogli održati tehnološke prednosti svoje zemlje nad protivnicima.

Montgomery je naglasio da se ova strategija treba usredotičiti, u jednoj od svojih komponenti, na naprednu tehnologiju koja daje snagu američkoj vojsci.

Objasnio je da je Peking, naprimjer, bio odlučan da u potpunosti modernizira svoju vojsku do 2027. godine, iako je Washington poduzeo korake da ograniči pristup ove zemlje američkoj tehnologiji koja bi pomogla da se ta modernizacija omogući.

Sistemi otvorenog koda

Međutim, da bi ovaj korak napravio razliku, Amerika se, smatra autor, treba pozabaviti ulogom koju igra razvoj dizajna otvorenog koda u industriji poluvodiča.

Jedan od zabrinjavajućih primjera je taj, kako kaže američki admiral, da američki protivnici razvijaju arhitekturu dizajna čipova otvorenog koda koja može poslužiti raznim aplikacijama za krajnju upotrebu. Ova tehnologija sadrži aplikacije dvostruke namjene, pokreće alate kao što su umjetna inteligencija, autonomne sisteme i tehnologije nadzora.

Međutim, do sada se nije poklanjalo mnogo pažnje arhitekturi čipova otvorenog koda ili interesu Pekinga da bude lider u proizvodnji ovih čipova, a to bi u konačnici smanjilo njegovu ovisnost o čipovima koje kontrolira Zapad, navodi se u članku.

Bez obzira na nedavne američke konkurentske mjere protiv Kine, kao što su kontrola izvoza i provjera stranih ulaganja, i koraka poduzetih za kontrolu pristupa Pekinga naprednoj poluvodičkoj tehnologiji, još uvijek postoji hitna potreba da američka vlada iznese strategiju koja funkcionira kako bi se zatvorile postojeće praznine kada je riječ o tehnologiji otvorenog koda.

Montgomery naglašava da Sjedinjene Američke Države žele, u svakom budućem sukobu, zadržati svoju superiornost na polju ovih složenih čipova koji se koriste za vojnu tehnologiju.

U tu svrhu, iznosi dva prijedloga članovima Kongresa kako da spriječe protivnike SAD-a da imaju nesmetan pristup ovoj strateškoj tehnologiji. Prvi je da Kongres radi na edukaciji javnosti i da se vrši pritisak na agencije za nacionalnu sigurnost kako bi se skrenula pažnja na posljedice koje razvoj i iskorištavanje tehnologija otvorenog koda od strane američkih protivnika mogu imati na nacionalnu sigurnost i odbranu.

Drugi prijedlog je da Ministarstva trgovine i odbrane ulažu zajedničke napore na razvoju strategije za zatvaranje postojećih praznina u kontroli izvoza i sprječavanju američkih građana da pomažu Kini i Rusiji, posebno u razvoju arhitekture dizajna čipova otvorenog koda (RISC-V).

Izvor: Agencije