Kraljica odobrila nacrt zakona o zabrani Brexita bez dogovora

Britanska vlada ne želi produženje roka za Brexit nego glasanje o prijevremenim izborima (EPA)

Nakon usvajanja u parlamentu prošlog tjedna, nacrt zakona o odbacivanju Brexita bez dogovora 31. listopada danas je odobren i kraljevskim pristankom kraljice Elizabete, javlja Anadolija.

Zakon obvezuje Vladu da traži produljenje roka od 31. listopada kako bi postigla dogovor s Europskom unijom o Brexitu.

Administracija Borisa Johnsona usprotivila se prijedlogu zakona, tvrdeći da će ograničiti Vladu u njezinu pregovaračkom položaju s EU-om u vezi s postizanjem konačnog dogovora.

Međutim, postoje špekulacije među zastupnicima da se aktualna vlada neće pridržavati spomenutog zakona te da neće tražiti produljenje roka od EU-a.

U međuvremenu je predsjednik Donjeg doma parlamenta John Bercow najavio da će odstupiti s dužnosti do 31. listopada ne budu li dotad održani opći izbori.

Suspenzija parlamenta

Prethodno je potvrđeno da će britanski parlament biti suspendiran od kraja radnog dana u ponedjeljak sve do sredine sljedećeg mjeseca, a prenosi Reuters. 

Britanska je kraljica Elizabeta krajem kolovoza odobrila plan premijera da suspendira parlament, a u priopćenju Kraljevskog vijeća stajalo je da će parlament biti suspendiran “ne prije ponedjeljka, 9. rujna, i ne kasnije od četvrtka, 12. rujna, sve do ponedjeljka, 13.  listopada”.

To znači da je Johnson odlučio suspendirati parlament na prvi mogući dan, i to nakon što zastupnici glasaju o njegovu prijedlogu za prijevremene izbore. 

U ponedjeljak bi na snagu trebao stupiti zakon koji sprječava izlazak Velike Britanije iz Europske unije 31. listopada bez sporazuma i prisiljava Johnsona da od EU-a traži novu odgodu.

Kako bi to spriječio, Johnson će drugi put pokušati sazvati prijevremene izbore, ali mu to vjerojatno opet neće uspjeti jer oporbeni zastupnici žele osiguranje da Johnson ne izvede Veliku Britaniju iz EU-a bez sporazuma.

Teško do većine u parlamentu

Johnsonov je glasnogovornik ponovio da vlada ne želi nikakvo besmisleno produljenje roka nego glasanje o prijevremenim izborima, kojima Johnson želi riješiti nastalo stanje.

Za raspisivanje izbora Johnsonu treba podrška dvije trećine Donjeg doma, pa se očekuje da je, kao i prošlog tjedna, u ponedjeljak neće skupiti.

Britanski je premijer rekao da bi radije “skončao u jarku” nego tražio odgodu.

Sjednica Donjeg doma na kojoj će se glasovati o Johnsonovom prijedlogu počinje poslijepodne.

Britanski mediji pišu kako Johnson planira “sabotirati” pokušaj parlamenta da mu nametne odgodu tako što će u Bruxelles poslati pismo u kojem će stajati da se vlada protivi odgodi Brexita, što kritičari smatraju kršenjem zakona. 

Pregovori s Irskom

Johnson je u ponedjeljak otputovao u Dublin, gdje se susreo s premijerom Leom Varadkarom. Pitanje irske granice nakon Brexita jedno je od glavnih točki prijepora u sporazumu koji je s Bruxellesom ispregovarala bivša britanska premijerka Theresa May i koji je parlament triput odbio.

Varadkar upozorava kako uklanjanje “backstopa”, zaštitnog mehanizma za izbjegavanje tvrde granice na irskom otoku, znači da će se dogoditi Brexit bez sporazuma, dok ga Johnson odbacuje i smatra “nedemokratskim”.

I dok je London spreman na izlazak bez sporazuma, Johnson kaže da bi takav scenarij predstavljao neuspjeh, za koji bi bile odgovorne i britanska i irska vlada.

“Zbog poslovnog svijeta, poljoprivrednika i milijuna običnih ljudi koji računaju na našu maštu i kreativnost da to obavimo, želim da znate da snažno preferiram pronalazak dogovora”, zaključio je Johnson.

Izvor: Agencije