Njemačka intenzivira granične kontrole

Njemačka je kontrolu granice prema Austriji uvela u septembru 2015. u jeku izbjegličkog vala preko tzv. balkanske rute (EPA)

Nakon što je donesena odluka o produženju kontrole na njemačko-austrijskoj granici, Njemačka je najavila pooštrenje kontrola i na ostalim granicama, saopćio je njemački ministar unutrašnjih poslova Horst Seehofer preko Twittera.

“Sigurnost počinje na našim granicama. Zato sam, pored produženja kontrola na njemačko-austrijskoj granici, naložio intenziviranje tzv. pokretnih kontrola i na ostalim granicama. Mi sve naše granice držimo na oku”, poručio je Seehofer putem Twittera.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je, također putem Twittera, objasnilo kako se radi o mjerama “uspješnije borbe protiv sekundarne migracije u Evropi”.

Ileglani pokušaji prijelaza granica

Pritom se misli na izbjeglice koje iz ostalih zemalja Evropske unije pokušavaju ući u Njemačku.

Glasnogovornik ministarstva unutrašnjih poslova je utvrdio je kako “se još uvijek bilježi visok broj ilegalnih pokušaja prijelaza granica”.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je objavilo kako je samo u prvih osam mjeseci ove godine na njemačko-austrijskoj granici zabilježeno 6.700 ilegalnih pokušaja prelaska granice.

Od toga je 3.700 osoba vraćeno u EU zemlje iz kojih su krenule prema Njemačkoj.

Pokretne kontrole, koje se u Njemačkoj nazivaju i “skrivene kontrole”, mobilne su kontrole granica koje se obavljaju i do 30 kilometara unutar državne teritorije.

Tako je pograničnoj policiji omogućena kontrola sumnjivih osoba i nakon ulaska u Njemačku.

Opoziciona stranka Zeleni kritizirala je produženje kontrole na šengenskoj njemačko-austrijskoj granici.

“Proširenje kontrole na granicama nije samo opasan antievropski signal, nego i našu policiju dovodi na granice izdrživoga”, rekla je unutrašnjopolitička glasnogovornica Zelenih u Bundestagu, Irene Mihalic.

Dogovor s evropskim partnerima

Koalicijski partner demokršćanske Unije CDU/CSU, Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD), smatra ispravnim borbu protiv ilegalnog useljavanja, ali smatra da odluke ne bi trebalo donositi jednostrano.

“Otvorene granice unutar Evrope su dragocjene i od velike važnosti. Zato bi bilo bolje sve odluke o produženju kontrola donijeti u dogovoru s evropskim partnerima”, rekla je Eva Hoegl iz SPD-a.

Zemlje članice Šengenskog prostora smiju u vanrednim situacijama, i to za periode od po šest mjeseci, uvesti kontrolu svojih granica.

Njemačka je kontrolu granice prema Austriji uvela u septembru 2015. u jeku izbjegličkog vala preko tzv. balkanske rute.

Izvor: Agencije