‘Konstruktivan’ sastanak Trumpa i Zuckerberga

Čelni čovjek Facebooka, Mark Zuckerberg imao je “konstruktivan sastanak” s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Bijeloj kući, izvijestili su iz kompanije, a na sastanku koji je prije toga imao u Kongresu odbacio je ideju o prodaji Instagrama i WhatsAppa, javlja Hina pozivajući se na agenciju dpa.
Zuckerberg se sastao s “kreatorima politika kako bi poslušao što ih brine i razgovarao o regulaciji interneta u budućnosti”, rekao je Daniel Roberts, glasnogovornik Facebooka.
Nice meeting with Mark Zuckerberg of @Facebook in the Oval Office today. https://t.co/k5ofQREfOc pic.twitter.com/jNt93F2BsG
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 20, 2019
Trump je samo na Twitteru napisao kako je imao “ugodan sastanak” s Markom Zuckerbergom u Ovalnom uredu, ne navodeći detalje.
Sastanak sa senatorima
Zuckerberg, koji je prošle godine posjetio Capitol Hill i svjedočio pred američkim Kongresom zbog skandala tvrtke Cambridge Analytica, susreo se prije sastanka s Trumpom i s brojnim republikancima, uključujući senatore Josha Hawleya i Johna Cornyna.
Hawley je tvitao da je izazvao osnivača Facebooka da pokaže kako je kompanija “ozbiljna u vezi pristranosti, privatnosti i konkurencije” prodajom WhatsAppa i Instagrama i omogućavanje neovisnoj, trećoj strani nadzor nad cenzurom.
Just finished meeting w @facebook CEO Mark Zuckerberg. Had a frank conversation. Challenged him to do two things to show FB is serious about bias, privacy & competition. 1) Sell WhatsApp & Instagram 2) Submit to independent, third-party audit on censorship. He said no to both
— Josh Hawley (@HawleyMO) September 19, 2019
“Odgovorio je negativno na oba (prijedloga)”, napisao je senator Hawley.
Cornyn je rekao da su na “otvorenom sastanku punom poštovanja raspravljali o odgovornostima društvenih medija, regulacijskim prijedlozima, izbornoj sigurnosti, privatnosti i cenzuri konzervativnih glasova na društvenim medijima”.
Moraju platiti pet milijardi dolara kazne
Facebook je jedna od najvećih tehnoloških tvrtki od koje je pravosudni odbor američkog Kongresa zatražio emailove i pravne podneske ranije ovog mjeseca.
Savezni regulatori i glavni tužitelji gotovo svih pedeset američkih država također su pokrenuli vlastite istrage Facebooka i Googlea.
Društveni medij je kritiziran jer je dopustio trolovima, koje je navodno podupirala Rusija, da objavom oglasa utječu na predsjedničke izbore 2016. na kojima je Trump došao na vlast.
U srpnju je američka vlada kaznila Facebook s pet milijardi dolara zbog kršenja privatnosti korisnika nakon što su iscurili podaci gotovo 87 milijuna korisnika kojima je pristupio Cambridge Analytica, politička konzultanska tvrtka sa sjedištem u Londonu koja je radila na Trumpovoj izbornoj kampanji 2016.
Izvor: Agencije