Reuters: Američki hakeri pomogli UAE-u da špijunira predsjednika Uprave Al Jazeere

Obavještajci su pokušavali pronaći materijal koji pokazuje da je katarska kraljevska porodica imala utjecaj na izvještavanje Al Jazeere i drugih medija (Reuters)

Grupa američkih hakera koji su nekada radili za obavještajne službe SAD-a pomogli su Ujedinjenim Arapskim Emiratima da špijuniraju voditelja BBC-ja, direktora Uprave Al Jazeere i druge ugledne arapske medijske zvaničnike tokom porasta tenzija u jeku diplomatske krize između UAE-a i njegovih saveznika, s jedne strane, i Katara, s druge, objavio je Reuters. 

Američki operativci radili su za Projekt Gavran, tajni program obavještajne službe UAE-a u kojem su špijunirani disidenti, borci i politički oponenti monarhije. Istraga Reutersa u januaru otkrila je postojane ovog projekta, uključujući činjenicu da je nadgledan jedan britanski aktivista i nekoliko neimenovanih američkih novinara.

Operativci projekta, među kojima je bilo najmanje devetero bivših zaposlenika američke Nacionalne sigurnosne agencije i američko vojno osoblje, bili su angažirani tokom spora između američkih zaljevskih saveznika. Upletenost SAD-a u spor između UAE-a i Katara ukazuje na to kako su bivši američki obavještajni zvaničnici postali ključni igrači u cyber ratovima drugih zemalja, sa malo uvida Washingtona. 

Kriza je izbila u proljeće 2017, kada su UAE i njegovi saveznici, uključujući Saudijsku Arabiju i Egipat, optužili Katar za sijanje nemira na Bliskom istoku kroz podršku medija i političkih grupa. 

UAE i saveznici tražili su od Katara niz poteza, uključujući gašenje medijske mreže Al Jazeera, povlačenje finansiranja drugih medija i obračun sa Muslimanskom braćom. 

U junu 2017. godine, zaljevske zemlje narušile su odnose sa Dohom i nametnule zračnu, kopnenu i morsku blokadu Kataru. 

Te sedmice, operativci Projekta Gavran krenuli su u akciju, pokretajući operacije kako bi ušli u iPhone najmanje deset novinara i medijskih direktora za koje su vjerovali da imaju veze sa katarskom vladom i Muslimanskom braćom, prema dokumentima u koje je Reuters imao uvid. 

Mete

Cilj projekta, rekli su bivši operativci, bio je pronaći materijal koji pokazuje da je katarska kraljevska porodica imala utjecaj na izvještavanje Al Jazeere i drugih medija, otkriti veze između ove medijske mreže i Muslimanske braće. Reuters nije mogao utvrditi do kojih podataka su došli operativci. 

Jassim Bin Mansour Al Thani, medijski ataše u katarskoj ambasadi u Washingtonu, rekao je da “vlada Katara ne traži i ne sili Al Jazeeru ni na kakvu agendu” te da se Al Jazeera “tretira kao bilo koji drugi ugledni medij”.

Ministarstvo vanjskih poslova UAE-a i njegova ambasada u SAD-u nisu odgovorili na zahtjeve za upit. NSA je odbila komentirati. Glasnogovornica američkog Ministarstva odbrane je odbila komentirati. 

Dana Shell Smith, bivša američka ambasadorica u Kataru, rekla je da je alarmirajuće da su američki obavještajci radili za druge vlade a da je meta bio američki saveznik. 

Među novinarima koji su nadgledani bila je i Giselle Khoury, voditeljica emisije u kojoj je intervjuirala visoke zvaničnike Bliskog istoka. Ona je radila za BBC u Bejrutu.

Dokumenti pokazuju da je nadgledana zbog kontakta sa Azmijem Bisharom, pisca iz Dohe koji je kritičan prema UAE i osnivač je medija Al-Araby Al-Jadeed.

Od 19. juna 2017, američki obavještajci špijunirali su i Faisala al-Qassema, voditelja popularne emisije na Al Jazeeri u kojoj gosti raspravljaju o kontroverznim temama kao što je korupcija vlada na Bliskom istoku. 

Istog dana, hakiran je telefon predsjednika Uprave Al Jazeere Hamada bin Thamera bin Mohammeda Al Thanija. On je također odbio komentirati. 

Program Karma

Obavještajci su koristili program nazvan Karma putem kojeg su ulazili u Appleove telefone, a da korisnik pri tome nije morao kliknuti na neki link. Apple je odbio komentirati.

Putem Karme, operativci su imali pristup kontaktima, porukama, fotografijama i drugim podacima. Međutim, nisu mogli slušati telefonske pozive. Nije poznato do kojih podataka su došli. 

UAE je pokrenuo Projekat Gavran 2009. uz pomoć američkih obavještajaca i bivših visokih zvaničnika Bijele kuće iz administracije Georgea W Busha. 

Provobitni cilj je bio borba protiv terorizma i pomoć UAE-u da nadgleda borce u regiji. Međutim, dokumenti pokazuju da su mete postali i politički oponenti. 

Izvor: Al Jazeera i agencije