Vojni čelnici Turske, Rusije i Irana razgovarali o Siriji

Načelnici glavnih štabova oružanih snaga Turske, Rusije i Irana u Sočiju su razgovarali o sigurnosnim pitanjima u Siriji, saradnji u okviru borbe protiv terorističkih organizacija i nekonfliktnim zonama u toj zemlji.
Sastanku su prisustvovali načelnik Generalštaba turske vojske Hulusi Akar, načelnik Generalštaba ruske vojske Valerij Gerasimov i načelnik Generalštaba iranskih snaga Mohammed Bagheri.
U saopćenju Generalštaba oružanih snaga Turske se navodi da je Akar održao bilateralne sastanke, nakon čega je održan i zajednički sastanak trojice vojnih čelnika.
Načelnici oružanih snaga tri zemalje su uglavnom razgovarali o dešavanjima u Siriji i saradnji njihovih zemalja.
Ključni samit
Šefovi ruske, iranske i turske diplomatije okupili su se u nedjelju u Turskoj kako bi razgovarali o Siriji, nekoliko dana prije ključnog trilateralnog samita posvećenog toj državi razorenoj ratom.
Sergej Lavrov, Mohammad Javad Zarif i njihov turski domaćin Mevlut Cavusoglu sastali su se u Antaliji, na jugu Turske, iza zatvorenih vrata.
Lavrov je rekao kako su se dogovorili o svim ključnim problemima
“Okupili smo se da razgovaramo o određenim problemima u organizaciji samita, koji će biti održan 22. novembra u Sočiju. Rad je bio veoma koristan, postigli smo dogovor o svim ključnim problemima”, rekao je Lavrov, prenosi agencija Tass.
Cavusoglu je izjavio kako je neprihvatljivo da na bilo kojem međunarodnom skupu učestvuju delegacije Radničke partije Kurdistana / Ratije demokratskog jedinstva i kako je Turska o tome izvijestila i druge garante mirovnog procesa u Siriji, odnosno Rusiju i Iran, prenosi agencija Anadolija.
Naredni koraci
Podsjetivši da su se delegacije zvaničnika tri države i u subotu sastale u Teheranu, Cavusoglu je kazao kako će predsjednici ovih zemalja na predstojećem samitu u Sočiju analizirati postignuto i razgovarati o narednim koracima u mirovnom procesu za Siriju.
Moskva, Teheran i Ankara rade na sporazumu kojim bi se smanjio intenzitet sukoba radi pripreme terena za političko rješenje sirijskog sukoba, u kojem je poginulo više od 330.000 osoba, a direktno je raseljavanje miliona osoba od marta 2011. godine.
Sporazum iz Astane, po imenu glavnog grada Kazahstana gdje je sklopljen, omogućio je uvođenje “zona deeskalacije”, predviđajući prekid sukoba.
Izvor: Agencije