Britanci pitali Google: Šta je EU?

Nekoliko sati nakon što su britanski glasači na referendumu podržali izlazak iz Evropske unije, brojni stanovnici Velike Britanije okrenuli su se Googleu u potrazi za odgovorima na osnovna pitanja.

“Šta je EU”, bilo je drugo najpopularnije pitanje na koje su Britanci tražili odgovor online, prema Google Trendsu, koji mjeri popularnost nedavno obavljenih pretraga.

Najpopularnije pitanje  je bilo: “Šta znači napuštanje EU-a”, javlja Huffington Post.

“Koje su države u Evropskoj uniji?”, bilo je još jedno pitanje na listi.

“Šta će se dogoditi sada, kada smo napustili EU?”, također je bilo popularno pitanje.

Kako do irskog pasoša

Dva sata nakon što su birališta zatvorena, Google Trends je zabilježio rast od 250 posto u pretragama korisnika koji su postavljali pitanje: “Šta će se desiti ako napustimo EU?”.

Korisnicima interneta također je bilo zanimljivo pretraživati procedure za dobijanje irskog pasoša nakon referenduma, a brojni ljudi su se zanimali i za stanje britanske funte, objavio je Google Trends.

Dugotrajan izlazak

Pravno govoreći, konačan izlazak iz EU-a mogao bi trajati godinama.

Prema Lisabonskom sporazumu EU-a, prvo dolazi period kada Velika Britanija vrši pregovore o svom budućem odnosu s Unijom.

Prema članu 50, procedura počinje davanjem izjave premijera države koja je izglasala izlazak iz EU-a pred Evopskim vijećem.

Unija potom pregovara i zaključuje sporazum s Velikom Britanijom o aranžmanu za povlačenje, uzimajući u obzir budućnost odnosa između dvije strane.

Ugovori koji su potpisani s EU-om u državi koja se povlači prestaju važiti od dana stupanja na snagu sporazuma o povlačenju, ili, ako to nije moguće, dvije godine nakon što Evropsko vijeće, u dogovoru s tom državom, jednoglasno odluči produžiti taj period.

Izvor: Al Jazeera i agencije