Borbe za kršćanski gradić kod Mosula

Šesti je dan združene operacije iračke vojske i kurdskih snaga za preuzimanje kontrole nad Mosulom, drugim najvećim gradom u Iraku, koji više od dve godine kontrolira skupina Islamska država Irak i Levant (ISIL). 

Vladine snage, uz podršku lokalnih milicija, napreduju na bojišnici istočno od grada. Zauzele su jedno veće naselje u tom području. U tijeku su borbe i za nekada većinski kršćanski gradić Bartella. 

Linija bojišnice istočno od Mosula stalno se pomiče. Ovaj put vodi do tog grada. Vladine snage napreduju svakog dana, došli su i pripadnici antiterorističke jedinice.

Eliminacija ISIL-a i povratak kršćana

Nedaleko od njihovih pozicija čuju se pucnji. U središtu Bartelle traju borbe. No, iračka vojska kaže da je samo pitanje trenutka kada će se i tamo zavijoriti iračka zastava. 

“Preostali ISIL-ovi borci u Bartelli će biti eliminirani. Neće se boriti protiv nas na nekoj drugoj bojišnici. Presjekli smo sve prilaze tom području”, kaže Abdel Ghani Assadi iz antiterorističke jedinice.

Grupa ISIL je napredak vladinih snaga pokušala zaustaviti sa 17 automobila bombi. No, vojska ih uglavnom uspijeva detonirati prije nego što stignu do njezinih položaja. 

“Nalazimo se na glavnoj autocesti koji vodi do Mosula. Zapovjednici iračke vojske kažu da je Bartella posljednja linija obrane jer je svega nekoliko kilometara poslije nje ulaz u grad Mosul”, izvještava iz Bartelle reporterka Al Jazeere Zeina Khodr.

Ekipi Al Jazeere nije dozvoljeno dalje, kako zbog nagaznih mina, tako i zbog operacija koje se vode. Zapovjednici su nadgledali borbe s prve linije bojišnice. Zadovoljni su tijekom operacije. 

“Došli smo očistiti grad i omogućiti kršćanskoj zajednici u Bartelli da se vrate kućama. Zaštitit ćemo njihove crkve”, ističe zapovjednik Taleg Shgati al-Kenani.

Bartella i okolno područje bili su dom velikom broju pripadnika kršćanske manjine u Iraku.

‘Želimo sami vladati svojim područjem’

Mnogi su izbjegli kada je ISIL zauzeo grad 2014. godine. No, neki su odlučili boriti se. Smatraju da su upravo oni najveća žrtva polarizacije iračkog društva. 

“Zahtijevamo da nam se da zasebna pokrajina i da imamo vlastite sigurnosne snage… Želimo sami vladati svojim područjem jer smo svjedočili paklu kada je ISIL ovdje došao”, kaže Hussam Meta, pripadnik kršćanske milicije.

Osim njih i sunitsko stanovništvo u Mosulu se i prije pojave ISIL-a žalilo da je marginalizirano u političkom životu Iraka.

No, zemljom još odjekuju zvuci rata. I kada se iračka zastava ponovno zavijori nad Mosulom i okolicom, bez političkog pomirenja to neće biti dovoljno.

Izvor: Al Jazeera