Kataloniji odbačeno pravo na referendum

Vlada Mariana Rajoya tvrdi da je odluka o samoodređenju neprimjenjiva na Kataloniju, jer ta pokrajina nije kolonija (EPA)

Španski parlament odbacio je većinom glasova zahtjev za održavanjem referenduma o nezavisnosti Katalonije, a predsjednik te autonomne pokrajine Artur Mas poručio je kako to neće zaustaviti njihove planove da referendum održe 9. novembra.

Nakon sedmosatne rasprave u utorak navečer, protiv katalonske peticije za održavanjem referenduma o osamostaljenju glasalo je 299 poslanika, 47 ih je bilo za, a jedan suzdržan, izvijestila je agencija Hina.

“Oni se boje glasanja Katalonaca. Neki će ovo htjeti predstaviti kao kraj tog pitanja, ali kao predsjednik Katalonije kažem im da ovo nije kraj”, poručio je Mas u govoru na katalonskom jeziku, nakon što je Parlament odbio zahtjev.

Najavio je da će katalonske institucije tražiti druge legalne puteve kako bi provele referendumsko izjašnjavanje na kojem bi Španci odgovarali na dva pitanja: “Želite li da Katalonija postane država?” i, ako da, “Želite li da ta država bude nezavisna?”

Petina ekonomije

Bogata sjeveroistočna pokrajina od 7,5 miliona ljudi ili 16 posto ukupnog stanovništva Španije čini petinu ekonomije kraljevine. Svojim težnjama za otcjepljenjem zadaje glavobolju premijeru Marianu Rajoyu, koji se bori s visokom nezaposlenošću i posljedicama duboke recesije.

Vlada Španije u Madridu tvrdi da je odluka o samoodredjenju neprimjenjiva na Kataloniju, jer ta pokrajina nije kolonija i ne trpi kršenja prava. Nadalje, španski Ustavni sud presudio je lani da bi jednostrano održani referendum o proglašenju neovisnosti bio neustavan.

Stotine hiljada Katalonaca masovnim su se skupovima izjasnili za nezavisnost. Ankete govore da polovina Katalonaca želi nezavisnost, no daleko veći broj njih želi svoje pravo da se o tome izjasni, piše Reuters.

Podrška velikih kompanija

Dodaje da u toj pokrajini djeluju neke od najvećih španskih kompanija, među njima Gas Natural, Abertis, te banke Caixabank i Sabadell. One su dosad bile suzdržane, strahujući da bi otcjepljenje donijelo gubitke.

No, prošle sedmice referendum je podržala najveća španska farmaceutska kompanija sa sjedištem u Barseloni, Grifols.

Katalonija već uživa široku autonomiju u obrazovanju i zdravstvenom sistemu, te policiji, no prebacuje Madridu da iz centralnog budžeta prima natrag mnogo manje novca nego što u njega izdvaja i zato traži veću fiskalnu autonomiju.

Analitičari vjeruju da će cijeli proces završiti pregovorima između Katalonije i Vlade u Madridu za većom fiskalnom autonomijom Katalonije.

Izvor: Agencije