Rusi tvrde da su predali SAD-u plan o Siriji

Ruski dužnosnici tvrde da su SAD-u predali plan o kontroli hemijskog oružja u Siriji. Plan predviđa da hemijsko oružje bude pod stalnom kontrolom međunarodne zajednice.

Američki državni tajnik John Kerry sastaje se sa ruskim kolegom Sergejom Lavrovom u Ženevi, sutra poslije podne.

Ruske agencije prenose izjavu neimenovanog dužnosnika, da bi sastanak u Ženevi mogao potrajati nekoliko dana.

Predstavnici zemalja članica Vijeća sigurnosti SAD-a, Francuske, Britanije, Rusije i Kine sastaju se večeras, kako bi razgovarali o sirijskoj krizi.

Američki predsjednik Barack Obama upozorio je danas na to da će američka vojska ostati pripravna da izvede vojni udar na Siriju ukoliko propadnu pregovori potaknuti ruskom inicijativom da sirijski režim preda hemijsko oružje.

U međuvremenu su istražitelji Ujedinjenih naroda za ljudska prava izjavili da su snage sirijske Vlade i njihovi simpatizeri odgovorni za najmanje osam masakara, dok su pobunjenici odgovorni za jedan u proteklih godinu i po dana.

U obraćanju Amerikancima u ranim jutarnjim satima u srijedu po evropskom vremenu Obama je rekao da je zatražio od čelnika Kongresa da odgode glasanje o dopuštanju upotrebe sile u Siriji.

Dodao je, međutim, da je skeptičan kada je u pitanju uspjeh ruske inicijative, te tražio od Amerikanaca da podrže njegov stav kako je potrebno upotrijebiti silu ukoliko Sirija ne preda hemijsko oružje.

‘Nećemo silom svrgnuti Assada’

Obama je naglasio kako želi da prijetnja silom ostane u zraku. “Zapovjedio sam američkoj vojsci da zadrži sadašnji nivo pritiska na Assada i da bude spremna reagirati ako diplomatija ne uspije.”

“Nakon pažljivog razmatranja, zaključio sam da je reakcija u interesu nacionalne sigurnosti SAD-a”, rekao je i naglasio: “Neću u Siriju poslati američke vojnike. Bio bi to ciljani udar da se postigne precizan cilj, uništenje hemijskog oružja.”

“Mislim da ne trebamo još jednog diktatora svrgnuti silom. Naučili smo u Iraku da postajemo odgovorni za sve ono što slijedi ako to učinimo. Ali ciljani napad može učiniti to da Assad ili bilo koji drugi diktator dvaput razmisli prije nego što upotrijebi hemijsko oružje.

Amerika nije policajac svijeta. Grozne stvari se dešavaju širom planete i nismo u mogućnosti ispraviti sve, ali kada uz skromne napore i mali rizik možemo spriječiti ubijanje djece plinom, a kako bi i naša vlastita djeca dugoročno bila sigurnija, mislim da trebamo djelovati”, kazao je američki predsjednik.

“Opirao sam se pozivima na akciju, jer ne možemo silom rješavati tuđe građanske ratove. Ali ta se situacija iz temelja promijenila 21. augusta, kada je Assadova vlada plinom ubila više od hiljadu ljudi. Slike tog masakra su mučne. Nizovi muškaraca, žena i djece leže, ubijeni otrovnim plinom”, rekao je Obama i dodao: “Mi znamo da je Assadov režim odgovoran. Činjenice se ne mogu opovrgnuti: sada je pitanje šta će SAD i međunarodna zajednica poduzeti.”

Rusija se protivi zaključku da je Assad odgovoran za smrtonosni napad.

Prema Obaminim riječima, ne bude li međunarodna zajednica djelovala “Assadov režim neće imati razloga prestati upotrebljavati hemijsko oružje”. “Da bi diktatori počinili strahote, potrebno je da cijeli svijet okrene glavu”, rekao je.

UN-ovi istražitelji: Zločinci se moraju kazniti

Komisija UN-a za koja istražuje kršenja ljudskih prava u Siriji, u srijedu je saopćila da je u svakom od incidenata od aprila 2012. do sredine jula ove godine potvrđeno “namjerno masovno ubijanje i identitet počinitelja”.

“Počinitelji tih zločina, na svim stranama, krše međunarodno pravo. Oni se ne boje da će biti pozvani na odgovornost. Upućivanje pravosuđu je imperativ”, navodi se u izvještaju istražnog tima na čijem je čelu Brazilac Paulo Pinheiro.

Nezavisni stručnjaci su izjavili da su dobili informacije o navodnom korištenju hemijskog oružja” pretežno od strane Vladinih snaga … Što se tiče trenutno dostupnih dokaza, nije bilo moguće otkriti koja su hemijska sredstva korištena … ili ko su počinitelji. Istrage su u toku”, navodi se u izvještaju.

Istražna komisija ispituje još devet incidenata navodnih masovnih ubistava počinjenih od marta. U tim slučajevima, potvrđeno je bespravno ubijanje, ali ne i identitet počinitelja.

Tim od dvadesetak istražitelja obavio je 258 razgovora s izbjeglicama, prebjeglima i drugima za 11. izvještaja u dvije godine. Istražiteljima nikada nije bio dopušten ulazak u Siriju.

U izvještaju se poziva na postizanje političkog rješenja za okončanje sirijskog rata i pozivaju se druge države da “prestanu dostavljati oružje s obzirom na jasan rizik da će ono biti korišteno za teška kršenja međunarodnog prava”.

Francuski prijedlog rezolucije UN-a

Vanredna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a o Siriji, koja je trebalo da se održi u utorak navečer, odgođena je do daljnjeg, na zahtjev Rusije koja je i zakazala taj sastanak.

Održan je sastanak Velike Britanije, Francuske i SAD-a o elementima nacrta rezolucije koju je predložila Francuska.

Diplomati uključeni u sastavljanje rezolucije kazali su u srijedu ujutro da francuski prijedlog daje Siriji 15 dana da objavi sve o svom hemijskom oružju, ali se Damasku prijeti i daljim “nužnim mjerama” ne pristane li da to učini, prenosi Hina.

Tražit će se da Sirija odmah dopusti UN-ovim inspektorima pristup svim lokacijama s hemijskim oružjem, kao i dokumentaciji i opremi.

Francuska najavljuje kako će rezolucija biti pravno obavezujuća i jasno će navesti da Siriju čekaju “ozbiljne posljedice” ne bude li je poštovala, a ta je formulacija diplomatski izraz za upotrebu vojne sile.

Ranije su ministri vanjskih poslova šest država iz regije Perzijskog zaljeva ocijenili da ruski prijedlog o stavljanju hemijskog oružja pod međunarodnu kontrolu neće zaustaviti krvoproliće u Siriji.

Zemlje članice Vijeća za saradnju u Perzijskom zaljevu (Saudijska Arabija, Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Katar i Oman) podržale su ideju o američkoj intervenciji protiv sirijskog režima.

Izvor: Al Jazeera i agencije