NASA objavila snimke sa Marsa

Nepuna dva dana nakon spektakularnog spuštanja Curiosityja u krater na Marsu, NASA je objavila prve snimke u boji Crvenog planeta koje je poslalo to robotsko vozilo, prenose agencije.

Riječ je o snimkama sjevernog ruba kratera Gale, prostranog područja na koje se nakon osmomjesečnog leta sa Zemlje u ponedjeljak spustio Curiosity, robotsko vozilo na nuklearni pogon sa šest točkova koje bi na površini Marsa trebalo provesti brojna naučna istraživanja.

Curiosity se spustio 12 km od planine Sharp visoke 5.000 metara u čijem bi podnožju robot trebao utvrditi je li tlo na Marsu u prošlosti bilo pogodno za nastanak mikroorganizama, prenosi AFP.

Američka svemirska agencija objavila je i crno-bijele snimke lokacije na Marsu na koje se spustila letjelica. Te je snimke snimio američki orbiter za izviđanje Marsa na visini od tristotinjak kilometara, a na njima se vide ostaci padobrana i toplinskog štita kako leže nekoliko stotina metara od robotskog vozila.

‘Sedam minuta straha’

Crno-bijele snimke pokazane su u Jet Propulsion Laboratoryju (JPL) u Pasadeni.

“Siguran sam da nas očekuju mnoga iznenađenja kad počnemo istraživati”, rekao je Mike Watkins, voditelj misije u JPL-u. Watkins misli da će istraživačka faza početi tek za dvije sedmice, koliko je potrebno da se provjeri rad uređaja i samog robota.

Dodao je da se naučni tim se svakodnevno sastaje kako bi odredili ciljeve istraživanja, prenijela je Hina.

NASA je u ponedjeljak, nepuna 24 sata nakon spuštanja Curiosityja, prikazala videosnimku dvije i po zadnje minute strmoglavog spuštanja robota teškog 900 kg, najtežeg i najsavremenijeg koji je dosad poslan na neki planet.

Spuštanje robota na Crveni planet, koje su stručnjaci zbog iznimne tehničke zahtjevnosti nazvali “sedam minuta straha”, proteklo je uredu u ponedjeljak rano ujutro.

Misija slanja Curiosityja na Mars, koja bi trebala trajati dvije i po godine, ima ukupan budžet veći od 2,5 milijarde dolara.

Zadatak Curiostiyja je procijeniti mogućnost života na Marsu u prošlosti, proučiti geologiju i geohemiju planete, te istražiti procese povezane s mogućnošću života na Marsu, uključujući i ulogu vode.

Izvor: Agencije