Novi španski budžet za izlazak iz krize

Budžet za zemlju u krizi – tako je španski ministar finansija Cristobal Montoro opisao pred parlamentarcima svoje zemlje njegov nacrt za narednu godinu.

I dok demonstrati ispred zgrade nedvosmisleno pokazuju da ne žele više rezova, u ostatku Evrope i dalje se čeka odgovor na jedno pitanje: hoće li Španija tražiti novac za izbavljenje ili ne?

Ujedinjeni u protestu – španski studenti su zajedno sa svojim profesorima protestirali u Madridu protiv reformi obrazovnog sistema.

“To dovodi do slabog kvaliteta privatnog univerzitetskog sistema, a ne javnog servisa kakvog očekujemo”, kazala je profesorica Paloma Ramirez.

I dok ispred zgrade traju protesti, u Parlamentu se raspravlja o budžetu za 2013. godinu.

Ministar finansija je rekao da je Vlada vrlo blizu ispunjenja cilja spuštanja deficita na 4,5 posto bruto društvenog proizvoda (BDP).

Rajoy se ne oglašava

“Izlazimo iz krize pomoću mjera štednje i oprezom u javnoj potrošnji. Bez toga nema izlaza iz krize. Želio bih reći još da će mjere super-štednje dovesti i do dublje recesije”, kazao je Montoro.

Premijer Mariano Rajoy za sada šuti. Mnogi očekuju da će nakon lokalnih izbora, zakazanih za subotu, progovoriti o tome da li će Španija zatražiti finansijsku pomoć evropskih institucija ili ne.

“Vjerovatno ćemo sačekati još mjesec dok Španija ne zatraži finansijsku pomoć. Možda se neće zvati ‘paket spasa’. Mehanizam je da Španija za pomoć aplicira kod Evropske centralne banke (ECB), a da Evropski stabilizacijski mehanizam (ESM) otkupi španske državne obveznice”, kaže Bob Parker, stariji analitičar Credit Suissea.

Španija je u utorak uspjela prodati oko 3,5 milijardi eura državnih obveznica po kamatnoj stopi od 1,4 posto na kratkoročne i dva posto na dugoročne obveznice.

S obzirom na kamate koje je Španija plaćala proteklih mjeseci, a išle su i preko sedam posto, ova trgovina se može nazvati veoma uspješnom.

Izvor: Al Jazeera