Pobjede BiH i Slovenije, poraz Crne Gore na otvaranju Eurobasketa

U prvom kolu, BiH nadigrala Mađarsku, Slovenija Litvaniju, dok je Turska bila bolja od Crne Gore.

Nurkić je postigao 19 poena protiv Mađara (EPA)

Košarkaši Bosne i Hercegovine pobjedom su otvorili nastup na ovogodišnjem Europskom prvenstvu. Izabranici Adis Bećiragića su u njemačkom Kelnu savladali Mađarsku sa 95:85, po četvrtinama 17:23, 28:23, 28:17, 22:22.

Musa u prodoru (EPA)

Najbolji strijelci “Zmajeva” bili su Džanan Musa i Jusuf Nurkić koji su upisali po 19 poena.

Jedan poen manje postigao je John Robertson, dok je Miralem Halilović na kraju meča je imao 16 poena na svome kontu.

Mađare je predvodio Szilard Benke sa 20 poena, a dvocifren učinak imali su još Adam Hanga (16), David Vojvoda (15) i Janos Eilingsfeld (12).

Selekcija BiH u nastavku igra protiv Njemačke (3.9.), potom Slovenije (4.9.), Francuske (6.9.), te Litvanije 7. septembra.

Tobey predvodio Slovence

Nešto kasnije, u grupi B je Slovenija imala pobjednički početak.

Slovenci su, na početku odbrane titule, nadigrali Litvance sa 92:85, po četvrtinama 27:27, 24:21, 18:19, 23:18.

Mike Tobey je u pobjedničkom timu dominirao sa 24 poena i osam skokova, dok je Goran Dragič postigao 19 poena.

U Litvaniji je najbolji bio Mindaugas Kuzminskas sa 19 poena.

U posljednjoj utakmici grupe B, Njemačka je savladala Francusku rezultatom 76:63.

Sa utakmice Slovenija – Litvanija u Kelnu (EPA)

Poraz Crnogoraca u Tbilisiju

Reprezentacija Crne Gore u prvom kolu upisala je poraz od Turske 68:72 (18:14, 13:27, 20:12, 17:19).

Ova utakmica grupe A odigrana je u gruzijskoj prijestolnici Tbilisiju, a Crnogorci su veći dio utakmice vodili, da bi Turci na kraju upisali prvu pobjedu ovogodišnjeg Eurobasketa.

Turska napravila preokret protiv Crne Gore u Gruziji (EPA)

Pobjednički tim predvodili su Shane Larkin sa 18 i Cedi Osman sa 15 poena, dok je Alperen Sengun postigao 12 poena.

Kod Crnogoraca, najraspoloženiji je bio Bojan Dubljević sa 18 poena, pet manje imao je Marko Simonović.

Nešto ranije, Španija je sa 114:87 savladala Bugarsku u grupi A, dok je večeras Belgija nakon produžetka pobijedila Gruziju sa 79:76.

Ovogodišnji Eurobasket igra se četiri države – Češkoj, Gruziji, Italiji i Njemačkoj.

Španci upisali uvjerljivu pobjedu nad Bugarima (EPA)