Košarkaši SAD-a pobjednici Mundobasketa

Reprezentacija Srbije povela je u startu finala, ali su Amerikanci ubrzo preuzeli kontrolu (AP)

Košarkaška reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država osvojila je zlatnu medalju na Mundobasketu u Španiji pošto je u finalnoj utakmici u Madridu savladala Srbiju 129:92 (35:21, 32:20, 38:26, 24:25).

Srbija je napravila dva koraka naprijed u odnosu na prethodni šampionat 2010. u Turskoj, gdje je bila četvrta, dok su Amerikanci odbranili titulu.

Bronzanu medalju osvojila je Francuska, koja je u subotu u meču za treće mjesto pobijedila Litvaniju sa 95:93.

Amerikanci su ušli u meč kao favoriti [AFP]

Finale je odigrano u dvorani Palacio de Deportes pred 15.000 gledalaca.

Dominacija Irvinga i Hardena

Američki košarkaši su u finale ušli kao favoriti, a tu ulogu su opravdali, iako je Srbija na startu povela sa 15:7.

Amerikanci su zatim preuzeli kontrolu i serijom ‘trojki’ dizali  prednost.

Košarkaši SAD-a u prvom poluvremenu su pogodili svaki šut za tri poena, uz dominaciju u skoku.

U timu Srbije, Milošu Teodosiću i Nemanji Bjelici u tim trenucima nije imao ko da pomogne, prenosi Tanjug.

S druge strane, Kyrie Irving i James Harden još jednom su pokazali da su istinske zvijezde američke reprezentacije, kao i da je malo evropskih igrača koji im se uspješno mogu suprotstaviti.

Nastavak utakmice donio je i “probuđenog” Bogdana Bogdanovića, koji je pokazao djelić svog potencijala, kao i dobru partiju Nikole Kalinića.

Amerikancima je ovo peta titula svjetskog prvaka, a odbranili su trofej osvojen prije četiri godine na SP-u u Turskoj.

Američki košarkaši su prvenstvo završili bez poraza, dok je Srbija izgubila četiri utakmice.

Najkorisniji Irving, Teodosić u idealnoj petorci

Najkorisniji (MVP) igrač Mundobasketa bio je Amerikanac Kyrie Irving, a reprezentativac Srbije Miloš Teodosić izabran je večeras u idealnu petorku SP-a u Španiji.

Svjetski šampioni Amerikanci imaju dva predstavnika u najboljoj petorci. Pored Irvinga, tu je i Kenneth Faried.

Ljubimac domaće publike, Pau Gasol, također se našao u ovom timu, kao i Francuz Nicolas Batum.

Kapiten košarkaške reprezentacije Srbije Nenad Krstić otkrio je nakon finala da više neće igrati za nacionalni tim.

“To je to. Ovo je moj oproštaj od reprezentacije”, rekao je Krstić reporterima, a prenosi Tanjug.

Reporter Al Jazeere Dušan Hadži Nikolić javio je da će doček košarkašima Srbije biti priređen u Beogradu u 20 sati u ponedjeljak ispred Skupštine grada.