EP: Lazarov odveo Makedoniju u drugi krug

Kiril Lazarov je predvodio Makedoniju protiv Austrije sa osam golova (EPA)

Rukometna reprezentacija Makedonije je u 3. kolu grupe A Evropskog prvenstva, koje se održava u Danskoj, u četvrtak savladala selekciju Austrije rezultatom 22:21 (12:10) i time osigurala prolaz u drugi krug takmičenja.

Makedonija je u prvom dijelu susreta bila bolja, što pokazuje i činjenica da je u nekoliko navrata imala prednost od tri gola, a na pauzu su otišli s prednošću od dva gola.

U drugom dijelu se Austrija budi, pa u 40. minuti dolazi do poravnanja rezultata na 15:15.

Austrijanci su nastavili s dobrom igrom, te su u 48. minuti poveli sa 18:17.

U nastavku je austrijska selekcija došla do prednosti od dva gola, ali su Makedonci zaigrali čvršće i u posljednju minutu susreta se ušlo rezultatom 21:21.

Konačan rezultat je postavio Kiril Lazarov, koji je 26 sekundi prije kraja postigao gol za pobjedu Makedonije.

Lazarov je predvodio reprezentaciju Makedonije sa osam golova, a pridružio mu se Stojanče Stoilov sa četiri gola.

Borko Ristovski je susret završio sa 19 odbrana.

S druge strane, njegov kolega Nikola Marinović je imao čak 22 odbrane, a napad Austrije je predvodio Konrad Wilczynski sa sedam golova.

Danska je u 3. kolu grupe A savladala reprezentaciju Češke rezultatom 33:29 (21:16).

Dance su predvodili Hans Lindberg  sa šest i Casper Ulrich Mortensen sa pet golova, dok je najbolji u redovima Češke bio Filip Jicha sa 11 golova.

Španiji derbi

Španija je u derbiju grupe B savladala selekciju Islanda rezultatom 33:28 (16:15).

Island je do 45. minute dobro parirao, kada je rezultat bio 22:22, ali su Španci u posljednjih 15 minuta napravili seriju od 11:6 i došli do treće pobjede na Prvenstvu.

Ujednačeni napad Španije je predvodio Joan Canellas sa osam golova, Jorge Maqueda je dodao sedam, a Victor Tomas se pridružio sa pet golova.

Poraženi Island su predvodili Aron Palmarsson sa osam golova, Gudjon Valur Sigurdsson sa sedam i Asgeir Hallgrimsson sa šest golova.

U grupi B je Mađarska remizirala s Norveškom, a konačan rezultat je bio 26:26 (16:13).

Mate Lekai je bio najefikasniji u selekciji Mađarske sa sedam golova, a Gabor Csaszar je dodao šest golova.

Norvešku su predvodili Havard Vedten sa sedam i Kristian Kjelling sa šest golova.