Remi na Marakani, poraz BiH u Zenici

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine doživjela je prvi poraz u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu. Izabranike Safeta Sušića je na zeničkom stadionu Bilino polje savladala Slovačka sa 1:0, a gol odluke postigao je Pecovsky u 77. minuti.

Ove selekcije u Žilini, za četiri dana, igraju novi duel kvalifikacija.

„Mislim da su Slovaci zasluženo dobili. Na momente smo igrali dobro, u prvom dijelu smo imali nekoliko prilika. Riskirali smo, išli na pobjedu, ali su zakazali neki igrači, naročito napadači“, kazao je Sušić za BHT nakon utakmice.

Regionalni derbi u grupi A između Srbije i Hrvatske na beogradskoj Marakani okončan je remijem i tako je selekcija Siniše Mihajlovića izgubila i teoretske šanse za plasman na Mundijal u Brazil.

Konačni rezultat meča u glavnom gradu Srbije glasi 1:1. Hrvati su poveli preko Mandžukuća 53. minuti, da bi domaćin poravnao 11 minuta kasnije.

Obje ekipe okončale su meč sa po 10 igrača. Prvo je isključen Matić (Srbija) u 75. minuti zbog drugog žutog kartona, da bi direktno isključen bio Hrvat Šimunić zbog oštrog starta nad Sulejmanijem pet minuta kasnije.

Emir Delić uživo sa Bilinog polja

Nakon odigranih svih mečeva, sigurno je da će Belgija i Hrvatska osvojiti prva dva mjesta, ali još nije poznato koja selekcija ide direktno na SP kao prvoplasirana, a koja u baraž.

Trijumf Makedonije

Makedonija je na svom terenu sa 2:1 savladala Vels. Ibraimi je asistirao Trickovskom u 21. minuti za vodstvo domaćih od 1:0, da bi Velšani poravnali preko Ramseyja iz jedanaesterca.

Gol odluke viđen je u 80. minuti kada je Trajkovski savladao Myhilla i donio Makedoncima nova tri boda u kvalifikacijama čime su prešli Vels na tabeli grupe A.

Meč bez pobjednika viđen je u Poljskoj gdje je gostovala Crna Gora (1:1). Crnogorci su poveli u 12. minuti preko Damjanovića, da bi domaći došli do boda pogotkom Lewandowskog u 16. minuti.

Ovaj rezultat je iskoristila Engleska koja je sa 4:0 savladala Moldaviju i preuzela od Crne Gore prvo mjesto u grupi H.

Jedno od iznenađenja dana priredila je Armenija koja je, kao gost, savladala Češku sa 2:1. Francuska nije uspjela savladati Gruziju u Tbilisiju (0:0), dok je Estonija prekinula niz pobjeda Holandije u kvalifikacijama (2:2).

Rezultati:

GRUPA A: Makedonija – Vels 2:1, Škotska – Belgija 0.2, Srbija – Hrvatska 1:1.

Poredak: Belgija 22 boda, Hrvatska 17, Srbija 8, Makedonija 7, Vels 6, Škotska 5.

GRUPA B: Češka – Armenija 1:2, Italija – Bugarska 1:0, Malta – Danska 1:2.

Poredak: Italija 14, Bugarska 10, Češka 9, Armenija 9, Danska 9, Malta 3

GRUPA C: Kazahstan – Farski otoci 2:1, Njemačka – Austrija 3:0, Irska – Švedska 1:2.

Poredak: Njemačka 19, Švedska 14, Austrija 11, Irska 11, Kazahstan 4, Farski Otoci 0

GRUPA D: Estonija – Holandija 2:2, Rumunija – Mađarska 3:0, Turska – Andora 5:0.

Poredak: Holandija 19, Rumunija 13, Mađarska 11, Turska 10, Estonija 7, Andora 0.

GRUPA E: Norveška – Kipar 2:0, Slovenija – Albanija 1:0, Švicarska – Island 4:4,

Poredak: Švicarska 15, Norveška 11, Albanija 10, Island 10, Slovenija 9, Kipar 4.

GRUPA F: Sjeverna Irska – Portugal 2:4, Rusija – Luksemburg 4:1,

Poredak: Portugal 17, Rusija 15, Izrael 11, Sjeverna Irska 6, Azerbejdžan 4, Luksemburg 3

GRUPA G: Lihtenštajn – Grčka 0:1, Bosna i Hercegovina – Slovačka 0:1, Latvija – Litvanija 2:1.

Poredak: BiH 16, Grčka 16, Slovačka 12, Latvija 7, Litvanija 5, Lihtenštajn 2.

GRUPA H: Ukrajina – San Marino 9:0, Engleska – Moldavija 4:0, Poljska – Crna Gora 1:1.

Poredak: Engleska 15, Crna Gora 15, Ukrajina 14, Poljska 10, Moldavija 5, San Marino 0.

GRUPA I: Gruzija – Francuska 0:0, Finska – Španija 0:2.

Poredak: Španija 14, Francuska 11, Finska 6, Gruzija 5, Bjelorusija 4.