Kup nacija: Mali i Gana u polufinalu

Mali će u polufinalu igrati protiv pobjednika susreta Obala slonovače - Nigerija (AFP)

Nogometna reprezentacija Malija izborila je plasman u polufinale Afričkog kupa nacija nakon što jeu subotu navečer boljim izvođenjem jedanaesteraca pobijedila domaćina Južnu Afriku sa 3:1.

Utakmica je u regularnom dijelu završila 1:1 (1:0).

Junak utakmice bio je golman Malija Soumbeila Diakite, koji je obranio jedanaesterce Deanu Furmanu i Mayu Mahlangi, dok je Thuso Phala promašio gol.

Jedini domaći igrač koji je realizirao pena bio je Siphiwe Tshabalala, a kod Malija golove su postigli Cheick Diabate, Adam Tamboura i Mahamane Traore.

Južna Afrika je povela golom Tokela Rantie u 31. minuti, a za Mali je izjednačio Seydou Keita u 58. minuti.

Mali će u polufinalu igrati protiv pobjednika susreta Obala slonovače – Nigerija, koji će biti odigran u nedjelju.

Dva gola Mubaraka

Ukoliko pobijedi Obala slonovače bit će to repriza polufinala sa posljednjeg Kupa nacija 2012. godine.

Tada su Didier Drogba i društvo slavili sa 1:0, a Mali je osvojio treće mjesto pobjedom protiv Gane.

U ranije odigranom susretu Gana je u Port Elizabethu pobijedila Zelenortske otoke sa 2:0 (0:0).

Oba gola za jednu od najuspješnijih afričkih reprezentacija sa četiri kontinentalna naslova postigao je Wakaso Mubarak, u 54. minuti iz jedanaesterca te u petoj minuti sudijske nadoknade.

Gana će u polufinalu igrati protiv boljeg iz susreta Burkina Faso – Togo, koji je na rasporedu u nedjelju.

Polufinalni susreti će biti odigrani 6. februara.