Liga prvaka: Milan savladao Barcelonu

Boatengovo slavlje nakon postignutog gola u 57. minuti meča na San Siru (EPA)

Nogometaši italijanskog Milana savladali su špansku Barcelonu na svom stadionu San Siro 2:0, u prvom meču osmine finala Lige evropskih prvaka. U srijedu navečer odigran je još jedan meč ovog dijela elitnog takmičenja, u kojem su turski Galatasaray i njemački Schalke remizirali 1:1.

Katalonski gosti na San Siru su u prvih 45 minuta imali loptu u posjedu 67 posto, ali to nisu uspjeli iskoristiti za postizanje pogotka.

Prvu šansu su imali domaći „Rosonerri“ već u petoj minuti, kada je Sulley Muntari šutirao nakon što mu je, na 25 metara od gola Victora Valdesa, glavom loptu spustio Barcelonin Gerard Pique, no lopta je otišla iznad gola.

Pet minuta kasnije, najbolji igrač svijeta Lionel Messi oslobodio se čuvara Philippea Mexesa, šutirao, ali se lopta odbila od igrače odbrane italijanske ekipe.

Milan je potom pokušao preko Kevina Princea Boatenga u 16. minuti, ali je umalo promašio, da bi Katalonci odgovorili četiri minute kasnije kada je Christian Abbiati, golman domaćih, dobro reagirao nakon šuta Xavija Hernandeza.

Iz prvog dijela još vrijedi izdvojiti novi pokušaj Boatenga, ali su loptu uspjeli ukrotiti igrači Barcelone.

Upornost se isplati

Ipak, upornost se isplatila reprezentativcu Gane Boatengu, koji je doveo Milan u vodstvo u 57. minuti. Riccardo Montolivo je izveo slobodan udarac sa 30 metara, „pogodio“ Cristiana Zapatu na ivici šesnaesterca, da bi lopta stigla do Boatenga, a on je lijevom nogom poslao u desnu stranu gola Valdesa.

Messi je u 63. minuti šutirao sa 30-tak metara, no lopta je, na oduševljenje domaćih navijača, prohujala iznad gola Abbiatija.

Još veće oduševljenje potreslo je u 81. minuti San Siro, jer je semafor pokazivao 2:0. Sa desne strane šesnaesterca gostiju loptu je ubacio M'Baye Niang do Stephana El Shaarawyja, a on je proslijedio do Muntarija, koji je žestoko šutirao i savladao Valdeza.

Nekoliko minuta prije kraja, Carles Puyol je bio u prilici da, nakon kornera, ublaži poraz svoje Barcelone, ali je bio neprecizan pa je meč u Milanu okončan pobjedom domaćih, 2:0.

Remi u Istanbulu

Domaći tim je poveo u 12. minuti preko Buraka Yilmaza. U ulozi asistenta bio je Selcuk Inan, koji je proslijedio loptu Yilmazu, on prevario svog čuvara prije nego je savladao Tima Hildebranda. Ovo je bio sedmi Yilmazov pogodak u sedam mečeva Lige prvaka.

On je postao prvi turski nogometaš koji je igrao u Ligi prvaka za četiri različita kluba, a prije je igrao još za Besiktas, Fenerbahce i Trabzonspor.

Gosti iz Njemačke su četiri minute kasnije bili veoma blizu poravnanja. Benedikt Hoewedes je nadvisio golmana Galatasaraya Fernanda Musleru, no malo je nedostajalo Klaas-Janu Huntelaru da postigne gol.

Debi u dresu tima iz Istanbula u srijedu navečer imao je Didier Drogba, koji je dobro protrčao u 18. minuti na dodavanje Wesleyja Sneijdera, no slabo je šutirao. Na odbijenu loptu nakon Hildebrandove reakcije natrčao je Hamit Altintop, ali je pogodio prečku.

Altintop je, inače, rođen u Gelzenkirchenu, a od 2003. do 2007. godine je nosio dres Schalkea.

Pogodak Jonesa

Dvadeset minuta kasnije, Drogba je uposlio Yilmaza, koji je šutirao lijevom nogom, ali je golman Schalkea bio na mjestu.

Gosti su u posljednjoj minuti prvog poluvremena poravnali, a strijelac je bio Jermaine Jones. Huntelaar je pokupio loptu na sredini, „lansirao“ Jeffersona Farfana, koji je protutnjao kroz odbranu domaćina. Peruanac je potom uposlio Jonesa koji je savladao Musleru.

Galatasaray je i u drugom dijelu prvi stvorio priliku. Albert Riera je u 51. minuti odigrao dupli pas sa Nordinom Amrabatom, a potom žestoko šutirao, ali je Hildebrand bio na mjestu.

Četiri minute kasnije, njemački predstavnik je imao svoju priliku preko Jeffersona Farfana, ali je njegov šut požrtvovano blokirao Sabri Sarioglu.