NBA: Miamiju najbolji start u historiji

Mijamiju su za pobjedu bila potrebna tri slobodna bacanja Raya Allena (Getty Images)

Sa omjerom pobjeda i poraza 21-6 Miami Heat ima najbolji početak sezone američke profesionalne košarkaške lige (NBA) u svojoj historiji, nakon što je u ponedjeljak navečer poslije produžetka pobijedio Atlanta Hawkse sa 121:119.

Za pobjedu su Miamiju bila potrebna tri slobodna bacanja Raya Allena i sjajna igra LeBrona Jamesa, koji je zabio 38 koševa, najviše na utakmici.

Upisao je, također, osam skokova i šest asistencija. Uprkos Jamesovoj dobroj igri, Heat ne bi došao do pete uzastopne pobjede bez Allena, koji je pogodio tri slobodna bacanja pred kraj regularnog dijela utakmice, čime je odveo u produžetak.

Pobjeda nakon produžetka

Na Allenu, koji je počeo utakmicu na mjestu ozlijeđenog Dwaynea Wadea, napravljen je prekršaj kod pokušaja trice. Heat je preuzeo kontrolu u produžetku.

Miami je otvorio utakmicu serijom od 13-0, prije nego je u drugoj četvrtini nadigran sa 31:17.

Atlanta je stvorila prednost od 11 koševa u drugom poluvremenu, prije nego je James preuzeo u zadnjoj četvrtini. Hawkse je predvodio Jeff Teague sa 26 koševa i osam asistencija. Paul Millsap je zabio 25 koševa.

U još jednoj utakmici koja je završila produžetkom Charlotte Bobcats su sa 111:110 pobijedili Milwaukee Buckse.

Bobcatsi sada imaju omjer 5-0 sa 100 ili više postignutih pogodaka, nakon što su nadoknadili razliku od najmanje 16 koševa u tri od zadnje četiri utakmice.

Khris Middleton je pogodio koš na zvuk sirene za kraj, ali je stajao na liniji trice, zahvaljujući čemu su Charlotte Bobcats (14-15) pobijedili.

Kemba Walker je zabio sedam od ukupno 25 koševa u produžetku u utakmici u kojoj je Charlotte nadoknadila zaostatak od 18 koševa iz prvog poluvremena. Al Jefferson je zabio 26 koševa u pobjedi, dok je Brandon Knight zabio, također, 26 kao najbolji strijelac Bucksa (6-22).

Loši u prvom poluvremenu, Charlotte je gubila sa samo dva razlike nakon serije od 13-2, kojom je zatvoren taj prvi dio utakmice. Knightov pogodak je doveo Milwaukee u vodstvo od 52:39 tačno 3:44 minute do kraja poluvremena. Jefferson je tada pogodio koš kojim su Bobcatsi ostali u igri.

Loš rezultat Milwaukeeja

Bivši centar beogradskog Partizana Miroslav Raduljica ponovo je bio u startnoj petorci Milwaukeeja i za nešto više od 19 minuta, koliko je proveo na terenu, ubacio je 11 koševa i četiri puta bio najviši u skoku.

Nemanja Nedović je u igri proveo tek osam sekundi, ali je njegov Golden State ostvario 16. pobjedu u prvenstvu, savladavši Denver sa 89:81.

Golden State je iznad 50 posto uspješnosti u dosadašnjem dijelu prvenstva, pošto je izgubio 13 utakmica, dok je Milwaukee najneuspješniji tim u Istočnoj konferenciji sa rezultatom od šest pobjeda i čak 22 poraza.

Rezultati:

Charlotte – Milwaukee 111:110 (produžetak), Cleveland – Detroit 92:115, Orlando – New York 98:103, Miami – Atlanta 121:119 (produžetak), Houston – Dallas 104:111, Memphis – Utah 104:94, San Antonio – Toronto 112:99, Denver – Golden State 81:89, Phoenix – L.A. Lakers 117:90, Sacramento – New Orleans 100:113.