Kvalifikacije za SP: Trijumfi BiH i Hrvatske

Misimović postiže prvi gol za BiH protiv Lihtenštajna u Vaduzu (Reuters)

Na stadionima širom Europe u petak su odigrani prvi mečevi kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo 2014. godine u Brazilu.

Blaszczykowski: Strijelac u Podgorici [EPA]

Reprezentacija Bosne i Hercegovine kao gost je deklasirala Lihtenštajn sa 8:1. Zvjezdan Misimović pogodio je za vodstvo BiH od 1:0 u 26. minuti. Sejad Salihović je prošao po lijevog strani, ubacio loptu u šesnaesterac domaćih, a na 11 metara bio je Misimović i savladao golmana Lihtenštajna Petera Jehlea.

Pet minuta kasnije, BiH vodi sa 2:0, a strijelac je ponovo bio član moskovskog Dinama. Miralem Pjanić je dodao Misimoviću na vrhu šesnaesterca Lihtenštajna, Vedad Ibišević ga propustio, a Misimović poslao loptu iza Jehlea.

Sa ova dva gola, Misimović je pretekao Elvira Bolića na listi najboljih strijelaca bh. reprezentacije. Bolić je postigao 22, a Misimović 23 pogotka za državni tim.

Novi Zeland blizu majstorice

Nogometaši Novog Zelanda kroče ka osvajanju naslova pobjednika kvalifikacijske zone Oceanija i šanse da se u majstorici s četvrtoplasiranom reprezentacijom Sjeverne i Srednje Amerike bore za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014.

Novozelanđani su u dvoboju 1. kola završne skupine slavili s 2:0 u gostima kod Nove Kaledonije, te dijele prvo mjesto sa Solomonskim otocima, koji su kod kuće s 2:0 slavili protiv Tahitija. U utorak Novozelanđani u Aucklandu dočekuju Solomonske otoke, najvećeg protivnika za prvo mjesto.

Novozelanđani su nastupili na prošlom SP-u 2010 zahvaljujući pobjedi nad Bahreinom u baražu, a u Južnoj Africi nisu doživjeli poraz jer su sve tri utakmice remizirali.

U 33. minuti, golman domaće reprezentacije je po treći put matiran. Misimović je ovaj put u ulozi asistenta, centrirao je sa desne strane, a Ibišević je loptu glavom proslijedio u gol.

No, član njemačkog Stuttgarta nije dozvolio saigraču Misimoviću da bude bolji strijelac u prvom poluvremenu, pa je i Ibišević postigao svoj drugi gol u Vaduzu. To se desilo u 40. minuti, a Salihović je ponovo bio u ulozi asistenta.

Kiks odbrane gostiju

Minutu nakon početka drugog poluvremena, BiH je povela sa 5:0, a gol je postigao Edin Džeko koji je iz blizine savladao Jehlea.

Domaći su smanjili na 5:1 u 61. minuti kada je Mathias Christen savladao Asmira Begovića nakon trenutka neopreznosti gostujuće odbrane, no tri minuta kasnije po drugi put se u listu strijelaca upisao Džeko za 6:1.

I napadač Manchester Cityja, poput Misimovića, pretekao je Bolića na listi najboljih strijelaca BiH u historiji sa 23 postignuta gola. U 81. minuti, Džeko je pretekao i Misimovića trećim golom protiv Lihtenštajna. Mreža Jehlea se nije bila ni smirila, a već je Ibišević postigao svoj treći gol za vodstvo BiH od 8:1.

Crna Gora je loše počela susret protiv Poljske u Podgorici. U osmoj minuti, domaći su skrivili jedanaesterac, a siguran sa bijele tačke bio je kapiten gostiju Jakub Blaszczykowski.

Domaći su odgovorili silovitim napadima i došli do poravnanja u 28. minuti preko Nikole Drinčića. U posljednjoj minuti prvog poluvremena, domaći su poveli sa 2:1. Golmana Poljske Przemyslawa Tytona savladao je Mirko Vučinić.

Suorganizatori ovogodišnjeg Europskog prvenstva Poljaci nisu se predavali nakon preokreta u Podgorici, te su poravnali u 55. minuti preko Adriana Mierzejewskog za konačnih 2:2.

Mandžukić asistirao Jelaviću [EPA]

Loš početak kvalifikacija zabilježili su Slovenci koji su od 20. minute gubili protiv gostujuće Švicarske. Gol za goste postigao je Granit Xhaka. U drugom poluvremenu gosti iz Švicarske su poveli sa 2:0 u 51. minuti pogotkom kapitena Gokhana Inlera. Do kraja duela rezultat se nije mijenjao, te su Švicarci kući otišli sa kompletnim plijenom.

Regionalni derbi prvog kola kvalifikacija na zagrebačkom Maksimiru igrale su domaća Hrvatska i Makedonija. Prvo poluvrijeme su mreže mirovale, da bi u nastavku gosti bili agresivniji.

Ipak, domaći su poveli u 69. minuti kada je Mario Mandžukić centrirao loptu, a Nikica Jelavić je glavom poslao u mrežu Martina Bogatinova, a na kraju se ispostavilo da će to biti jedini gol na utakmici i prva tri boda za “Vatrene”.

Petak:

GRUPA A: Vels – Belgija 0:2 (Kompany 41, Vertonghen 83), Hrvatska – Makedonija 1:0 (Jelavić 69)

GRUPA B: Malta – Armenija 0:1 (Sarkisov 70), Bugarska – Italija 2:2 (Manolev 30, Milanov 66 – Osvaldo 36, 40)

GRUPA C: Njemačka – Farski Otoci 3:0 (Gotze 28, Oezil 54, 74), Kazahstan – Irska 1:2 (Nurdauletov 37 – Keane 89 penal, Doyle 90)

GRUPA D: Holandija – Turska 2:0 (Van Persie 17, Narsingh 90+2), Andora – Mađarska 0:5 (Juhasz 12, Gera 32 penal, Szalai 54, Priskin 68, Koman 82), Estonija – Rumunija 0:2 (Torje 55, Marica 75)

GRUPA E: Island – Norveška 2:0 (Arnason 21, Finnbogason 81), Albanija – Kipar 3:1 (Sadiku 34, Cani 84, Bogdani 86 – Laban 45), Slovenija – Švicarska 0:2 (Xhaka 20, Inler 51)

GRUPA F: Rusija – Sjeverna Irska 2:0 (Fajzulin 30, Širokov 78 penal), Luksemburg – Portugal 1:2 (Da Mota 13 – Ronaldo 28, Postiga 54), Azerbejdžan – Izrael 1:1 (Abišov 65 – Natcho 54)

GRUPA G: Lihtenštajn – Bosna i Hercegovina 1:8 (Christen 61 – Misimović 26, 31, Ibišević 33, 40, 82, Džeko 46, 63, 81), Litvanija – Slovačka 1:1 (Zaliukas 18 – Sapara 41), Latvija – Grčka 1:2 (Cauna 42 – Spyropoulos 57, Gekas 69)

GRUPA HCrna Gora – Poljska 2:2 (Drinčić 28, Vučinić 45 – Blaszczykowski 8 penal, Mierzejewski 55), Moldavija – Engleska 0:5 (Lampard 4 penal, 29, Defoe 37, Milner 74, Baines 83)

GRUPA I: Gruzija – Bjelorusija 1:0 (Okriashvili 53), Finska – Francuska 0:1 (Diaby 20)