Sumnje u uspjeh mlade Kineskinje Ye

Shiwen negira bilo kakve veze sa dopingom, u što sumnja američki trener Leonard (EPA)

Uspjeh mlade kineske plivačice Shiwen Ye na Olimpijskim igrama u Londonu uzburkala je javnost širom svijeta i kod mnogih probudila sumnju da je sjajan rezultat ostvarila uz pomoć nedozvoljenih stimulativnih sredstava.

Kineskinja ne samo da je pobijedila na 400 metara mješovito i osvojila zlato, već je i oborila dotadašnji svjetski rekord od 4:29.45.

Najčudnije je to što je 16-godišnja plivačica posljednjih 100 metara otplivala za 58,68 sekundi, što je bolje od rezultata trojice plivača koji su se takmičili u muškom finalu i skoro se izjednačila sa Amerikancem Ryanom Lochteom (58,65 sekundi) koji je pobijedio u tom takmičenju.

Američki stručnjak i čelnik Svjetskog udruženja plivačkih trenera John Leonard smatra da takmičari mogu popraviti rezultat, ali i da su njenih posljednjih 100 metara nemoguća.

„U plivanju sam više od 40 godina, dovoljno dugo da znam kada je nešto napravljeno na nedozvoljen način. Čuda su moguća, ali žao mi je, ne ovakva“, kazao je Leonard.

„Lakše bi mi bilo povjerovati da je sve dionice plivala jednakim brzinama, ali da poslije prosječne prve tri četvrtine ovako poleti u posljednjih 100 metara, to je nevjerovatno. Ovo je vrlo sumnjivo, uznemirujuće i mnogi sumnjaju da je postignuto na ilegalan način.“

Stroga politika

Trener kineske olimpijske reprezentacije Xu Chi objasnio je zašto je 16-godišnjakinja plivala brže od najbržeg plivača svijeta.

„Ye je nakon prvih 300 metara bila u zaostatku i morala je pružiti sve od sebe kako bi pobijedila, dok je Lochte bio u vodstvu, pa nije morao plivati najbolje“, kazao je.

Mlada Kineskinja je negirala optužbe da je koristila doping.

„Kineska reprezentacija se strogo drži politike kada je antidoping u pitanju, tako da što se toga tiče nema apsolutno nikakvih problema. Moji rezultati su plod teškog treninga i napornog rada i nikad ne bih koristila nedopuštena sredstva. Kineski sportisti su čisti“, izjavila je Ye.

Izvor: Agencije