Svjetska banka: Sve veći jaz između bogatih i siromašnih

Više od polovice svih zemalja s niskim dohotkom blizu je ili je u dužničkoj krizi, dvostruko više nego u 2015. godini.

Predsjednik Svjetske banke se boji da nedostatak napretka može dovesti do većeg jaza globalne ekonomije (EPA)

Novi čelnik Svjetske banke Ajay Banga izjavio je u utorak da rastući jaz između bogatih i siromašnih nacija riskiraju produbljivanje siromaštva u zemljama u razvoju.

Mnoge se zemlje još uvijek oporavljaju od dvostrukog udarca pandemije korona virusa i posljedica ruske invazije na Ukrajinu, koji je pogodio globalne cijene goriva i roba.

Klimatske promjene, u međuvremenu, najteže pogađaju neke od najsiromašnijih zemalja, koje se teško mogu nositi s njima, prenosi Hina, pozivajući se na AFP.

Banga je na sastanku ministra finansija G20 u Indiji rekao kako se boji da nedostatak napretka može dovesti do većeg jaza globalne ekonomije na štetu najsiromašnijih na svijetu.

‘Razdvajanje sjevera i juga’

“Ono što me drži budnim noću je nepovjerenje koje tiho razdvaja globalni sjever i jug u trenutku kada se moramo ujediniti”, kazao je on na dvodnevnom sastanku ministara finansija i čelnika centralne banke u Gandhinagaru, država Gujarat.

“Frustracija globalnog juga je razumljiva. Na mnogo načina oni plaćaju cijenu za naš prosperitet”, rekao je Banga, rođen u Indiji, naturalizirani američki državljanin koji je prošlog mjeseca preuzeo dužnost u Svjetskoj banci nakon što ga je nominirao američki predsjednik Joe Biden.

“Zabrinuti su da će obećani resursi biti preusmjereni na obnovu Ukrajine, smatraju da se energetska pravila ne primjenjuju ravnomjerno, ograničavajući ambicije te su zabrinuti da će stisak siromaštva zahvatiti još jednu generaciju.”

Svjetska banka rekla je da radi na povećanju svoje finansijske sposobnosti – uključujući prikupljanje hibridnog kapitala od dioničara – kako bi potaknula rast i radna mjesta, ali je dodala da se buduća ekonomija ne može oslanjati na širenje po cijenu okoliša.

“Jednostavna istina je: ne možemo podnijeti još jedno razdoblje rasta s intenzivnim emisijama”, kazao je Banga.

‘Otključatii 200 milijardi dolara

Indijska ministrica finansija Nirmala Sitharaman, predsjedavajuća i domaćin skupa, otvorila je razgovore u ponedjeljak, podsjetivši čelnike na njihovu odgovornost “da usmjere globalnu ekonomiju prema snažnom, održivom, uravnoteženom i uključivom rastu”.

Sjedinjene Američke Države kažu da bi napori za reformu multilateralnih zajmodavaca kao što su Svjetska banka i druge regionalne institucije mogli otključati 200 milijardi dolara u sljedećem desetljeću.

Sporazumi o restrukturiranju dugova za zemlje s niskim prihodima u centru su pažnje Grupe 20 velikih ekonomija, ali dužnosnici navode da je postignut mali napredak.

Kina, druga po veličini svjetska ekonomija i glavni zajmodavac nekoliko zemalja s niskim prihodima u Aziji i Africi, do sada se opirala svakoj formuli restrukturiranja duga koja bi odgovarala svima, rekli su dužnosnici.

Više od polovice svih zemalja s niskim dohotkom blizu je ili je u dužničkoj krizi, dvostruko više nego u 2015. godini, kazala je američka ministrica finansija Janet Yellen.

Yellen je u nedjelju rekla da se predugo pregovaralo o zambijskom dugu, ali je dodala da se nada da će rješenje duga za Ganu i Šri Lanku biti “brzo finalizirano”.

Reforma multilateralnih razvojnih banaka

Ministri finansija regionalnih suparnika i susjeda Indije i Kine sastali su se rano u utorak, bez komentara novinarima.

Razgovori grupe G20 također su bili usredotočeni na reformu multilateralnih razvojnih banaka, propise o kriptovalutama i lakši pristup finansiranju za ublažavanje i prilagodbu utjecaju klimatskih promjena.

Nedavno dogovoreni prvi korak o pravednijoj raspodjeli poreznih prihoda od multinacionalnih kompanija – koji je prošle sedmice postiglo 138 zemalja – također će biti isporučen.

Multinacionalne kompanije, posebno tehnološke, trenutno mogu lako prebaciti profit u zemlje s niskim poreznim stopama iako tamo obavljaju samo mali dio svojih aktivnosti.

Izvor: Agencije