Janša: Oporavak nakon pandemije i Zapadni Balkan glavni izazovi EU-a
Ako se ne bude širila Evropska unija, širit će se neko drugi, izjavio je slovenski premijer uoči slovenskog predsjedanja Unijom, koje počinje 1. jula.

Oporavak nakon pandemije korona virusa i širenje na Zapadni Balkan među ključnim su izazovima s kojima će se u idućem razdoblju suočiti Evropska unija, izjavio je u utorak slovenski premijer Janez Janša.
“Ako se ne bude širila Unija, širit će se neko drugi”, kazao je on pred slovenskim diplomatima uoči slovenskog šestomjesečnog predsjedanja EU-om, koje počinje 1. jula.
Sloveniji, koja će početkom oktobra organizirati neformalni summmit EU – Zapadni Balkan, ta je tema naročito važna zbog blizine regije, a širenje EU-a treba biti odgovor na strateške i sigurnosne izazove trećih aktera, prenosi Hina.
Slovenski premijer našao se na udaru kritika uoči predsjedavanja Slovenije EU-om nakon što je u medije dospio “non-paper” o novim granicama na Zapadnom Balkanu, adresiran Janši, što je on u više navrata demantirao.
Iluziorna globalistička ideja
Što se tiče pandemije, Janša kaže da se iluzornom pokazala globalistička ideja kako ono što ne možeš osigurati u svojoj državi možeš dobiti jeftinije na svjetskom tržištu.
Dodao je da nijedna država pandemiju COVID-19 nije dočekala spremno, što se je pokazalo u nedostatku zaštitne i medicinske opreme.
Kad je riječ o programima otpornosti i oporavka, Janša je kazao da su se članice EU-a relativno uspješno usuglasile o opsežnom ekonomsko-finansijskom paketu, ali da će biti bitno teže postići dogovor o zelenoj tranziciji u ekonomiji.
EU ima 27 članica s različitom ekonomskom strukturom i puno će ovisiti o tome kako će Evropskoj komisiji uspjeti adresirati specifične probleme pojedinih država, kazao je Janša.