Plenković: Hrvatska i Slovenija moraju naći srednji put

Andrej Plenković, Miro Cerar
Koalicijski partneri pozvali su Cerara da insistira na implementaciji arbitražne presude (Twitter/Andrej Plenkovi?)

Hrvatska i Slovenija nalaze se u situaciji da moraju naći srednji put koji bi riješio pitanje granice, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković dan uoči posjeta slovenskog kolege Mire Cerara Zagrebu.

Naglasio je kako je arbitražna odluka kopnenu granicu definirala na tragu upravo “onoga što je hrvatski pravni tim cijelo vrijeme zastupao”.

Plenković i Cerar dogovorili su u petak u Bruxellesu da će slovenski premijer u utorak posjetiti Zagreb kako bi razgovarali o rješavanju graničnog pitanja. 

“Sada se nalazimo u situaciji da moramo naći nekakav srednji put koji bi riješio pitanje granica. Ako pogledate samu arbitražnu presudu – ne govorim da ju prihvaćam niti da ona za nas ima neko pravno značenje, ali u mnogim aspektima kad je riječ o kopnenoj granici ona slijedi temeljno načelo koje je hrvatski pravni tim cijelo vrijeme zastupao, a to je katastarska granica”, kazao je Plenković na prvom okupljanju Press kluba Europa.

“Dobro je da premijer Cerar dolazi u Zagreb. To pokazuje zrelost, dobrosusjedske i prijateljske odnose dviju zemalja”, rekao je hrvatski premijer novinarima.

Granična pitanja dramatična u javnom diskursu 

Naglasio je da je stav Hrvatske da u ovom trenutku dvije države trebaju kontinuirani razgovor, dijalog, suradnju bez tenzija, jednostranih poteza i incidenata.

“Trebamo se približiti “zajedničkom nazivniku oko kojeg se možemo složiti”, kazao je.

Premijer Plenković pritom smatra da su sva pitanja u vezi s granicama – ne samo sa Slovenijom nego i sa Srbijom, Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom – dramatičnija u javnom diskursu nego u realnom životu, jer, primjerice, nema nijedne kuće nakon arbitražne presude sa Slovenijom koja bi ostala s druge strane granice.

Što se tiče granice na moru u Savudrijskoj vali, tu postoji nekoliko aspekata, kaže Plenković, ali ističe da Slovenija ovdje nije dobila ono što je željela, a to je tzv “junction”, dodir s otvorenim morem.

Na pitanje vodi li put do Schengena preko Pirana / Savudrije, odnosno može li Slovenija blokirati hrvatski ulazak u Šengenski prostor dok Hrvatska ne zadovolji njezine interese glede granice premijer Hrvatske odgovorio je da put u Šengenski prostor “vodi preko ispunjavanja svih potrebnih kriterija”.

“Blokada zbog bilo kojeg razloga koji ne bi bio vezan uz supstancu je neprihvatljiva”, naglasio je, dodajući da je važno dugoročno riješiti pitanje granice, uz konačni rezultat koji mora biti dogovor dviju zemalja.

Arbitražni sud za granični spor Hrvatske i Slovenije odlučio je ljetos da većina Piranskog zaljeva, odnosno Savudrijske vale pripada Sloveniji te da Slovenija dobije doticaj svojih teritorijalnih voda i međunarodnog mora.

Cerar je trebao posjetiti Zagreb još 27. rujna, ali je otkazao posjet nakon što je Plenković u govoru na Općoj skupštini UN-a u New Yorku rekao da “kompromitacija nepristranosti ili neovisnosti međunarodnih arbitraža i sudova, kao što je bio slučaj u arbitražnom postupku između Hrvatske i Slovenije, čini njihove odluke pravno nevažećima i nije Hrvatskoj ostavila drugog izbora osim da se povuče iz arbitražnog procesa”.

Slovenija za provedbu, Hrvatska za pregovore

Nakon toga Cerar je tvrdio da neće posjetiti Zagreb dok Hrvatska ne pristane razgovarati o provedbi arbitražne odluke, dok je Hrvatska ponavljala da je ne priznaje i da granice treba riješiti u bilateralnim pregovorima.

Hrvatski sabor krajem srpnja 2015. jednoglasno je donio odluku o povlačenju iz arbitražnog sporazuma za rješavanje graničnog pitanja koji su dvije zemlje potpisale 2009., a Sloveniji je predloženo da počnu pregovori o alternativnom rješavanju spora.

Zagreb je tada ocijenio da je arbitražni proces nepovratno kompromitiran i kontaminiran nakon što je otkriveno da su se slovenski predstavnik u Arbitražnom sudu Jernej Sekolec i djelatnica slovenskog Ministarstva vanjskih poslova Simona Drenik dogovarali o iznošenju slovenskih argumenata i lobiranju kod drugih arbitražnih sudaca.

Hrvatska zbog toga ne prihvaća presudu ad hoc arbitraže o granici i ne smatra ju obvezujućom, a Slovenija, pak, ustrajava na primjeni arbitražne presude i odbija ponudu Zagreba da spor iznova riješe bilateralnim pregovorima.

Izvor: Agencije