Hrvatska: Komisija za pomoć optuženim za ratne zločine u BiH

Ranije je Sud BiH ukinuo pritvor Marku Baotiću, osumnjičenom za ratni zločin na srpskim stanovništvom na području Orašja (Al Jazeera)

Vlada Hrvatske je na sjednici u četvrtak odlučila kako će ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved biti na čelu Povjerenstva za koordinaciju aktivnosti u vezi s procesuiranjem ratnih zločina u Bosni i Hercegovini, u koje će biti uključeno više ministarstava, a namjena mu je pomaganje hrvatskim državljanima protiv kojih se vode istrage u BiH.

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je kako ta država želi efikasno pružiti pomoć hrvatskim državljanima protiv kojih su podignute optužnice ili se vode istrage o navodnim ratnim zločinima u BiH. To se odnosi i na aktuelni slučaj Orašje i na druge slučajeve.

Plenković je kazao kako je namjena komisije Vlade bolja usklađenost sa cijem kvalitetnije pripreme za odbranu osoba koje su po komandnoj odgovornosti optužene ili su pod istragom za navodne ratne zločine.

U komisiji će biti predstavnici ministarstava branitelja, odbrane, unutrašnjih i vanjskih poslova, pravosuđa i predstavnici iz premijerovog ureda.

Ukinut pritvor Baotiću

Ranije je Sud BiH ukinuo pritvor Marku Baotiću, osumnjičenom za ratni zločin nad srpskim stanovništvom na području Orašja, dok su preostalih devetorica uhapšenih zadržani u pritvoru.

Odlučujući po žalbama osumnjičenih, djelomično su uvažene žalbe Tade Oršolića, Marka Dominkovića, Jose Nedića, Marka Blažanovića i Mate Živkovića, te im je ukinut pritvorski osnov, dok su u preostalom dijelu žalbe odbijene kao neosnovane i pritvor ostao na snazi na osnovu posebnih pritvorskih razloga.

Rješenjem Suda odbijene su kao neosnovane žalbe osumnjičenih Đure Matuzovića, Ive Oršolića, Ante Živkovića i Stjepe Đurića.

Bivši pripadnici Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) osumnjičeni su da su počinili zločine protiv čovječnosti i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.

Oni se terete da su kao pripadnici struktura HVO-a u Orašju, Vojne policije HVO-a i policijskih struktura, kao i stražara u logorima i objektima za zatočenje, počinili ratni zločin nad većim brojem žrtava srpske nacionalnosti sa područja Orašja i okolnih mjesta od aprila 1992. do jula 1993. godine.

Sud BiH im je, nakon hapšenja, odredio jednomjesečni pritvor.

Jedan od razloga za određivanje mjera pritvora za sve osumnjičene bio je što Sud vidi potencijalnu opasnost od bjekstva, jer svi uhapšeni imaju pasoš BiH i Hrvatske, a moguć je i utjecaj na svjedoke koji bi u narednoj fazi trebalo ispitati.

Izvor: Agencije