Majke Srebrenice odale počast ubijenima u Kravici

Foto: Anadolija

Preživjele žrtve genocida u Srebrenici i članovi porodica žrtava danas su u krugu Zemljoradničke zadruge u Kravici, mjesta gdje su vojne i policijske snage Republike Srpske (RS) u julu 1995. godine, prema svjedočenju preživjelih u Haškom tribunalu, ubile između 1.000 i 1.500 dječaka i muškaraca Bošnjaka, položile cvijeće i vijence.

Za razliku od prošle godine, ovog 13. jula dvadesetak pripadnika MUP-a Republike Srpske samo je propratilo njihov ulazak.

Ranijih godina, porodicama žrtvama nije bio dozvoljen ulazak u krug Zemljoradničke zadruge u Kravici, a prošle godine su to srebreničke majke prvi put uspjele, pri čemu je došlo i do incidenta.

Posjeta masovnom stratištu Bošnjaka u Kravici i polaganje cvijeća u Zemljoradničkoj zadruzi upriličena je u okviru obilježavanja 19. godišnjice genocida u Srebrenici, dva dana nakon što je u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari održana komemoracija i obavljen ukop 175 žrtava, nakon kojeg je broj dosad sahranjenih u mezarju Potočari 6.241.

‘Život uništen bez sinova’

Vasvija Kadić, iz udruženja žrtava genocida koja je posjetila stratiše u Kravici, kazala je da je tu izgubila oca i tri brata, piše agencija Anadolija.

“Ubijena su mi tri brata, jedan je bio oženjen i dobio je kćerku, a da nije ni znao. Sve smo ih ukopali prije dvije godine. Od najmlađeg smo ukopali samo tri koščice”, kazala je uplakana Vasvija.

Šuhra Malić je u invalidskim kolicima došla proučiti Fatihu i položiti cvijeće na mjesto gdje joj je ubijen sin Fuad.

“Hvala im što su danas otvorili kapiju, vidjeli su da nam ne mogu ništa. Došla sam, i dolazit ću”, poručila je Malić koja je u srebreničkom genocidu izgubila dva sina.

Ne mogavši zadržati suze, Malić je kazala da će i ubuduće obilaziti mjesta na kojima su joj ubijeni sinovi, jer “moj je život ionako uništen bez sinova”.

Ramizi Gurdić je u Kravici 1995. godine ubijen muž i djever.

“Muža sam našla u Jadru bez šaka i tabana. Na Branjevu mi je strijeljan sin Mustafa (1975)”, kazala je Gurdić koja je izgubila još dva sina.

Prethodnu godišnjicu, nakon što su naišle na zatvorenu kapiju Zemljoradničke zadruge u Kravici, članice Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, zajedno sa bivšim logorašima formirale su “živi zid”, uklonile bodljikavu žicu sa kapije i uspjele se probiti pored kordona pripadnika specijalne policije MUP-a RS.

Policajci su pokušali silom spriječiti ulazak u krug Zadruge, a kako su kazali očevici, tom prilikom lakše je povrijeđeno nekoliko žena.

Predsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa” Munira Subašić je kazala kako bi na isti način postupile i ove godine da nisu dobile odobrenje od nadležnih organa Republike Srpske. 

“Poslali smo zahtjev ispred Odbora za obilježavanje 19. godišnjice genocida u Srebrenici. Dobili smo odobrenje da možemo ući. Žalosno je što smo ga uopšte morali tražiti, žalosno je što je prošle godine bilo zaključano i žalosno je što nam oni mogu kazati kad mi trebamo posjetiti ovo stratište”, naglasila je jučer Subašić.

Međutim, kako izvještava reporter bh. portala Klix, pri izlasku iz skladišta puštena je glasna muzika u kući koja se nalazi u blizini.

“Svi koji su odali počast nisu odreagovali na očigledno namjerne provokacije, te su se udaljili prema autobusima.”

Nakon što su položili cvijeće na jedan od objekata Zadruge, prisutni su se danas uputili na sljedeće stratište. 

Presude za genocid

U julu 1995. godine pripadnici vojnih i policijskih snaga RS-a u prostorijama Zemljoradničke zadruge u selu Kravica strijeljali su, prema svjedočenjima preživjelih pred Haškim tribunalom, više od hiljadu bošnjačkih dječaka i muškaraca.

Tog 13. jula 1995. godine, u poslijepodnevnim satima, između 1.000 i 1.500 muškaraca izvedeno je iz kolone koja se pokušala probiti do slobodne teritorije kroz šume u okolini Srebrenice do Tuzle kako bi spasili svoje živote. Odveli su ih u skladište u Kravici gdje su bacali ručne bombe i pucali u ljude koji su bili zarobljeni unutra.

Apelaciono vijeće Suda BiH presudom iz 2013. godine osudilo je Duška Jevića na 32 i Mendeljeva Đurića na 28 godina zatvora.

Prema presudi, obojica su bili pripadnici Specijalne brigade policije MUP-a Republike Srpske. Presuda navodi da su od 10. do 19. jula 1995. godine učestvovali u genocidu počinjenom u Srebrenici.

Prema presudi, obojica su svjesno pomagali članovima udruženog zločinačkog poduhvata, među kojima su visoki vojni i policijski zvaničnici te civilno vodstvo RS-a. Goran Marković i Neđo Ikonić oslobođeni su optužbi.

Izvor: Agencije