Kalmeta tuži sindikalca: ‘Dosta mi ga je’

Kalmeta je odbacio sve navode Stanića protiv njega (Al Jazeera)

Gradonačelnik Zadra i bivši hrvatski ministar prometa Božidar Kalmeta izjavio je danas kako će podnijeti tužbu protiv predsjednika Nezavisnog cestarskog sindikata (NCS) Mijata Stanića zbog klevete protiv njega, te je istaknuo kako su cijene izgradnje hrvatskih autocesta bila najjeftinije u Europskoj uniji.

“Dosta mi je tog lika, koji me se već mjesecima uhvatio kao pijan plota. Zašto – ne znam!”, rekao je Kalmeta novinarima u zadarskoj Gradskoj upravi, odgovarajući na optužbe Stanića.

Predsjednik NCS-a Stanić, komentirajući pritvaranje Josipa Sapunara, bivšeg financijskog direktora Hrvatskih autocesta (HAC), osumnjičenog zajedno s još sedam osoba u slučaju Remorker za izvlačenje gotovo pet milijuna eura iz HAC-a, u hrvatskim je medijima ustvrdio kako je novac završavao kod bivšeg ministra prometa i njegovog tadašnjeg najbližeg suradnika Zdravka Livakovića.

‘Neka dokazuje na sudu’

Odbacujući sve Stanićeve navode protiv njega kao klevetu, Kalmeta je danas najavio tužbu protiv njega.

“Zašto on to radi ne znam. Njemu smeta to što su videonadzori stavljeni u naplatne kućice, eto to njemu smeta. Podignut ću protiv njega tužbu, pa neka gospodin Stanić dokazuje te svoje objede tamo gdje će to morati i argumentirati”, poručio je Kalmeta.

Pritvaranje dva državna tajnika iz njegovog nekadašnjeg ministarstva, Zdravka Livakovića i Milivoja Mikulića, komentirao je rekavši kako “nitko nije kriv dok mu se ne dokaže”.

“Pustimo to svojim tijekom, a Zdravku Livakoviću, koji je doista bio moj bliski suradnik i prijatelj da što prije dokaže svoju nevinost”, rekao je Kalmeta.

Vezano za prozivanja o visokoj cijeni gradnje autocesta, bivši ministar prometa rekao je kako su “cijene izgradnje autocesta, po Eurostatu – službenoj statistici Europske komisije, bile najjeftinije u Europskoj uniji. A da ne govorim o kvaliteti gradnje”, dodao je.

Na pitanje novinara zašto do sada nije podnio neku prijavu, Kalmeta je odgovorio kako jeste, te da je surađivao s istražnim tijelima.

Stanić: Ne bojim se, Kalmeta ima većih problema

Mijat Stanić reagirao je na Kalmetine izjave, rekavši kako je prijetnja da će ga tužiti zbog klevete pokušaj skretanja pozornosti s onoga što svi očekuju – da i Kalmeta uskoro bude priveden, kako bi odgovarao za “pljačku stoljeća”.

“Kalmeta u ovom trenutku ima puno većih problema od tužbe protiv mene”, rekao je Stanić Hini. “On treba objasniti ono za što ga je optužio bivši predsjednik Uprave HAC-a Mario Crnjak još 2007. godine – da iz sjene upravlja HAC-om preko svojih ljudi, Milivoja Mikulića i Josipa Sapunara”, kaže Stanić.

Kalmeta će, osim toga, teško objasniti zašto je na mjesto predsjednika Uprave HAC-a doveo Stjepka Bobana, dodao je Stanić.

Stanić tvrdi da “pljačka stoljeća” ima elemente veleizdaje i rušenja ekonomskih temelja Hrvatske. On kaže da se zbog takvih pljački danas razmišlja o monetizaciji autocesta, a Hrvatska se zadužuje uz visoke kamate.

“Ne bojim se Kalmetine tužbe, jer sve radim s punom odgovornošću i uz argumente, a sve što smo ja i moji suradnici godinama govorili sada daje rezultate”, rekao je Stanić, dodavši kako očekuje da će hrvatsko Državno odvjetništvo (DORH) i ostale mjerodavne institucije pošteno odraditi svoj posao.

Šestorici jednomjesečni istražni zatvor

Šestorici osumnjičenika u slučaju Remorker sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je sinoć jednomjesečni istražni zatvor – bivšim državnim tajnicima Zdravku Livakoviću i Milivoju Mikuliću, bivšem čelniku HAC-a i Hrvatskih cesta (HC) Stjepku Bobanu, direktorima građevinskih tvrtki Viadukt Ivanu Berketu i Damiru Kezeleu, te direktoru tvrtke Zagorje Tehnobeton Miroslavu Buniću.

S obzirom na to da je u ovoj istrazi ranije zatvoren bivši financijski direktor HAC-a Josip Sapunar, od osmero osumnjičenih na slobodi će ostati jedino vlasnik češke tvrtke Remorker International Igor Premilovac, koji je priznao kako je preko njegovog poduzeća izvlačen novac iz HAC-a, ali i Hrvatske gospodarske komore (HGK).

Istražitelji tvrde da su HAC-ovi podizvođači na račun Premilovčeve češke tvrtke uplatili najmanje 3,9 milijuna eura da ih HAC angažira na izvođenju radova, te da im osigura povoljniji položaj u naplati potraživanja.

Nakon što je u inozemstvu podigao gotovinu, Premilovac je zadržao najmanje 720.000 eura, a barem 3,2 milijuna eura predao Sapunaru, koji je novac podijelio s Lovakovićem, Mikulićem i Bobanom, tvrde u hrvatskom Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK).

Izvor: Agencije