Trumpova fotografija mrtvih ‘bijelih poljoprivrednika’ potječe iz Konga, a ne JAR-a
Američki predsjednik pustio je predsjedniku JAR-a video za kojeg je rekao da pokazuje grobnice bijelaca, a zapravo je riječ o spomeniku.

Dokazi o navodnim masovnim ubistvima bijelih Južnoafrikanaca koje je Donald Trump predstavio na napetom sastanku u Bijeloj kući u srijedu u nekim su slučajevima bile fotografije iz Demokratske Republike Kongo, dok su snimke prikazane tokom sastanka predstavljene kao da prikazuju “mjesta pokopa”.
“Sve su to bijeli farmeri koji se ukopavaju”, rekao je Trump, držeći ispis članka popraćenog fotografijom tokom spornog sastanka u Ovalnom uredu s južnoafričkim predsjednikom Cyrilom Ramaphosom.
Nastavite čitati
list of 4 itemsAgenti upadaju na farme u Kaliforniji i odvode radnike
Puljić: Washington pokazuje mišiće u Los Angelesu
Merz od Trumpa traži više pritiska na Rusiju
Fotografija koja prati članak zapravo je screenshot iz videa kojeg je Reuters objavio 3. februara, a potom ga je provjerio tim novinske agencije za provjeru činjenica, a na kojem se vide humanitarni radnici kako podižu vreće za tijela u kongoanskom gradu Goma, prenosi Guardian.
Fotografija je preuzeta s Reutersovog videa snimljenog nakon smrtonosnih borbi s pobunjenicima M23 koje podržava Ruanda.

Objava koju je Trump pokazao Ramaphosi tokom sastanka u Bijeloj kući objavio je American Thinker, konzervativni online časopis, o sukobima i rasnim napetostima u Južnoafričkoj Republici i Kongu, piše Reuters.
U objavi nije naveden izvor fotografije, već je potpisana kao “YouTube screenshot” s linkom na video o vijesti o Kongu na YouTubeu, gdje je kao izvor naveden Reuters.
Autor snimka ‘šokiran’
Bijela kuća nije odgovorila na Reutersov zahtjev za komentar.
Andrea Widburg, glavna urednica časopisa American Thinkera i autorica sporne objave, napisala je kao odgovor na upit Reutersa da je Trump “pogrešno identifikovao sliku”.
Dodala je, međutim, da je objava, koja se odnosila na ono što je nazvala Ramaphosinom “disfunkcionalnom, rasom opsjednutom marksističkom vladom”, “ukazala na sve veći pritisak na bijele Južnoafrikance”.
Snimak s kojeg je preuzeta fotografija prikazuje masovni pokop nakon napada grupe M23 na Gomu, a snimio ju je Reutersov video novinar Djaffar Al Katanty.
Al Katanty je rekao da je bio šorkiran kada je vidio da Trump drži fotografiju s njegovog videa. “Pred cijelim svijetom, predsjednik Trump iskoristio je moj snimak, ono što sam snimio u DR Kongu kako bi pokušao uvjeriti predsjednika Ramaphosu da u njegovoj zemlji crnci ubijaju bijelce”, rekao je Al Katanty.

Trumpovi ‘grobovi’ su ustvari privremeni spomenik
U drugom trenutku sastanka, Trump je Ramaphosu iznenada pustio snimak kojeg je tvrdio da dokazuje genocid nad bijelcima u Južnoafričkoj Republici. Prikazani su snimci za koju je Trump tvrdio da prikazuje grobove više od hiljadu bijelih poljoprivrednika, označenih bijelim krstovima.
Video – snimljen na autoputu koji povezuje male gradove Newcastle i Normandein u Južnoafričkoj Republici – zapravo je prikazivala spomen-obilježje, a ne grobove.
Rob Hoatson, koji je postavio spomenik kako bi privukao pažnju javnosti, rekao je za BBC da se ne radi o grobnom mjestu.
“Bio je to spomenik. Nije trajno podignuti spomenik. Bio je to privremeni spomenik“, rekao je. Spomenik je postavljen nakon ubistva dvojice afrikanerskih poljoprivrednika u lokalnoj zajednici.
Video koji je Trump pustio u srijedu sadržavao je nekoliko laži i netačnosti, ali je bio namijenjen da podršku predsjednikovoj ponudi “utočišta” progonjenim bijelim poljoprivrednicima, što je razljutilo južnoafričku vladu koja osporava te optužbe. Bijela kuća tvrdila je da prikazuje dokaze o genocidu nad bijelim poljoprivrednicima u Južnoafričkoj Republici. Ova teorija zavjere, koja godinama kruži među krajnjom desnicom, temelji se na lažnim tvrdnjama, navodi Guradian.
U videu se najviše pojavljuje Julius Malema, političar poznat po svojoj radikalnoj retorici. Viđen je u nekoliko isječaka kako nosi crvenu beretku svoje populističke, marksistički inspirisane stranke Borci za ekonomsku slobodu (EFF) i skandira pozive na “prerezivanje grla bjelini”, kao i kontroverznu pjesmu protiv apartheida “Ubij Bura, ubij farmera”.
Trump je lažno tvrdio da je vladin zvaničnik, insinuirajući da njegovi zapaljivi slogani odražavaju službenu politiku protiv bijele manjine u Južnoafričkoj Republici.
Malema je opozicioni političar koji je pažnju privukao zalažući se za radikalne reforme, uključujući preraspodjelu zemljišta i nacionalizaciju ključnih ekonomskih sektora.
Stranka je na prošlogodišnjim izborima osvojila tek četvrto mjesto s 9,5 posto glasova.
Tokom sastanka u Ovalnom uredu, Ramaphosa i njegova delegacija distancirali su se od Malemine retorike.
Ministar poljoprivrede John Steenhuisen, član desnocentrističkog Demokratskog saveza, rekao je Trumpu da se pridružio Ramaphosovoj višestranačkoj koaliciji “upravo kako bi te ljude držao dalje od vlasti”, piše Guardian.
Tenzije su se osjećale i uoči samog sastanka Trumpa i Ramaphose, jer je Trump ranije obustavio svu pomoć i dao azil uz izbjeglički status bijelim afričkim poljoprivrednicima.