Američki sistem Typhon ostaje na Filipinima, rastu tenzije s Kinom

Sistem Typhon, koji se može opremiti krstarećim projektilima sposobnim za gađanje kineskih ciljeva, doveden je za zajedničke vježbe ranije ove godine.

Satelitski snimak pokazuje Typhon u međunarodnoj zračnoj luci Laoag, u pokrajini Ilocos Norte (Planet Labs Inc. via Reuters)

Sjedinjene Američke Države ne planiraju povući raketni sistem srednjeg dometa raspoređen na Filipinima, uprkos kineskim zahtjevima, i testiraju korisnost njegove upotrebe u regionalnom sukobu, rekli su izvori agencije Reuters upoznati s tim pitanjem.

Sistem Typhon, koji se može opremiti krstarećim projektilima sposobnim za gađanje kineskih ciljeva, doveden je za zajedničke vježbe ranije ove godine, objavile su tada obje države, ali je ostao tamo.

Filipini, arhipelag na jugoistoku Azije i južni susjed Tajvana, važan je dio američke strategije u Aziji i bio bi nezaobilazna polazna tačka za vojsku koja bi pomogla Tajvanu u slučaju kineskog napada.

Zajednički manevri

Kina i Rusija osudile su prvo raspoređivanje sistema u Indo-Pacifiku, optužujući Washington za poticanje utrke u naoružanju. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u četvrtak kako je vrlo zabrinuto zbog plana da se sistem zadrži na lokaciji.

“On ozbiljno prijeti sigurnosti regionalnih država i intenzivira geopolitičku konfrontaciju”, rekao je glasnogovornik Ministarstva Lin Jian na konferenciji za novinare.

Raspoređivanje sistema, čiji neki detalji nisu ranije objavljeni, dolazi u trenutku kada se Kina i američki saveznik u odbrambenom sporazumu Filipini sukobljavaju zbog dijelova Južnog kineskog mora. Posljednji mjeseci donijeli su niz morskih i zračnih sukoba na strateškom vodenom putu.

Filipinski zvaničnici rekli su da su filipinske i američke snage nastavile vježbati s raketnim sistemom koji se nalazi na sjevernom otoku Luzon, okrenut prema Južnom kineskom moru i blizu je Tajvanskog moreuza.

Rekli su da nisu upoznati s neposrednim planovima za vraćanje, iako zajedničke vježbe završavaju ovog mjeseca.

Projektili SM-6 i Tomahawk

Glasnogovornik filipinske vojske, pukovnik Louie Dema-ala, rekao je Reutersu u srijedu kako je obuka u toku i da je na Pacifičkoj vojsci Sjedinjenih Američkih Država (USARPAC) da odluči koliko će dugo raketni sistem ostati.

Oficir za odnose s javnošću USARPAC-a kazao je kako je filipinska vojska navela da bi Typhon mogao ostati i nakon septembra i da su vojnici obučavani na njimu još prošle sedmice, uključivši se “u rasprave o korištenju sistema, s fokusom na integraciju podrške države domaćina”.

Visoki zvaničnik Filipinske vlade i još jedna osoba upoznata s tim rekli su da SAD i Filipini testiraju izvedivost korištenja sistema tamo u slučaju sukoba i koliko dobro funkcionira u tom okruženju. Obojica su govorili pod uvjetom anonimnosti.

Vladin zvaničnik rekao je da je Typhon – koji je namijenjen da bude mobilan i premještan po potrebi – bio na Filipinima radi “testiranja izvedivosti njegovog postavljanja u državi kako bi se, kada se ukaže potreba, lako mogao rasporediti ovdje”.

Ured filipinskog predsjednika Ferdinanda Marcosa mlađeg nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Američka vojska poslala je Typhon, koji može ispaljivati ​​projektile, uključujući projektile SM-6 i Tomahawk s dometom većim od 1.600 km, na Filipine u aprilu, što je nazvala “prvim historijskim” i “značajnim korakom u njihovom partnerstvu s Filipinima”.

“Besane noći” za Peking

Satelitska slika koju je u srijedu snimio Planet Labs, komercijalna satelitska kompanija, a koju je pregledao Reuters, pokazuje Typhon u međunarodnoj zračnoj luci Laoag, u pokrajini Ilocos Norte.

Visoki zvaničnik Vlade koji je razgovarao s Reutersom rekao je da nema direktnih planova za povlačenje sistema.

“Ako će ikada biti povučen, to je zato što je cilj postignut i mogao bi biti vraćen (natrag) nakon što bi svi popravci ili izgradnja bili obavljeni”, rekao je zvaničnik, dodajući da postoji strateška vrijednost za Filipine u održavanju sistema za odvraćanje Kine. “Želimo im pružiti besane noći.”

Washington gomila razna protivbrodska oružja u Aziji, dok pokušava brzo sustići indo-pacifičku utrku u rasporedu raketa, a u kojoj Kina ima veliku prednost, piše Reuters.

Iako je američka vojska odbila reći koliko će ih biti raspoređeno u indo-pacifičkoj regiji, više od 800 projektila SM-6 trebalo bi biti kupljeno u narednih pet godina, prema dokumentima Vlade koji opisuju vojne kupnje. Nekoliko hiljada Tomahawka već je u inventaru SAD-a, pokazuju dokumenti.

Militarizacija kineskih otoka

Kina je nekoliko puta osudila raspoređivanje Typhona, uključujući istup u maju kada je Wu Qian, glasnogovornik Kineskog ministarstva odbrane, rekao da su Manila i Washington donijeli “velike rizike od rata u regiju”.

Ruski predsjednik Vladimir Putin u junu je govorio o raspoređivanju kad je najavio da će njegova država nastaviti s proizvodnjom raketa srednjeg i kraćeg dometa sposobnih nositi nuklearno oružje.

Filipinski ministar vanjskih poslova Enrique Manalo u julu je uvjeravao svog kineskog kolegu da prisutnost raketnog sistema u njegovoj državi ne predstavlja prijetnju Kini i da neće destabilizirati regiju.

Kina je u potpunosti militarizirala najmanje tri od nekoliko otoka koje je izgradila u Južnom kineskom moru, na koje uglavnom u potpunosti polaže pravo uprkos arbitražnoj presudi iz 2016, koja je podržala Filipine, naoružavši ih protivbrodskim i protuzračnim projektilima, saopćio je SAD.

Peking kaže kako su njegovi vojni objekti na otočju Spratly isključivo odbrambeni i da na svojoj teritoriji može raditi šta hoće.

Izvor: Agencije

Reklama