Južna Koreja i SAD smanjuju obim redovnih proljetnih manevara
Vojske Južne Koreje i SAD-a imat će ove godine redovne proljetne manevre u reduciranom obliku zbog pandemije COVID-a 19.

Vojske Južne Koreje i Sjedinjene Američke Države imat će ove godine redovne proljetne manevre u reduciranom obliku zbog pandemije COVID-a 19 i da bi podržale diplomatske poteze u vezi sjevernokorejskog nuklearnog programa, javili su zvaničnici.
Združeni generalštab vojske Južne Koreje saopćio je u nedjelju da su saveznici riješili da počnu devetodnevne vojne vježbe u ponedjeljak poslije razmatranja faktora kao što je status pandemije i diplomatski napori da se ostvari denuklearizacija i mir na Korejskom poluotoku, prenosi Beta.
Kako je navedeno, manevri su defanzivnog tipa i najvećim dijelom će radi se o vježbama na stolu i simulacijama koje neće uključiti obuke na terenu.
Prošle godine SAD i Južna Koreja otkazali su proljetne vojne vježbe pošto su neki od njihovih vojnika bili zaraženi korona virusom.
Posljednjih godina dvije zemlje su također suspendirale ili smanjile mnoge od svojih redovnih treninga da bi stvorili veći prostor za diplomatsku inicijativu da se uvjeri Sjeverna Koreja da se denuklearizira u zamjenu za ekonomske i političke podsticaje.
Protivljenje Pjongjanga
Sjeverna Koreja se uvijek protivi godišnjim zajedničkim vojnim vježbama SAD-a i Južne Koreje, smatrajući ih probama za invaziju i uzvraća tako što tada izvodi probe svog oružja.
U januaru je sjevernokorejski vođa Kim Jong-un pozvao SAD da odustane od svoje neprijateljske politike i Južnu Koreju da prestane sa manevrima sa SAD-om, upozoravajući ih da sudbina njihovih odnosa sa Pjongjangom zavisi od toga kako se ponašaju.
Neki stručnjaci su rekli da bi Kim Jong-un mogao ponovo da krene sa raketnim probama i poveća tenzije ako se osjeća provociranim predstojećim manevrima. SAD i Sjeverna Koreja godišnje organiziraju dvije zajedničke vojne vježbe, proljetne i ljetne.
Pregovori o sjevernokorejskom nuklearnom programu su u zastoju gotovo dvije godine od neuspjelog samita Kima i tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa u ljeto 2019, koji je propao zbog neslaganja u vezi američkih sankcija prema Sjevernoj Koreji. Južnokorejska vlada poziva na ponovno pokretanje diplomatije i jačanje odnosa međukorejskih vođa.
Jedan južnokorejski oficir rekao je da su Seul i Washington riješili da “minimiziraju” broj vojnika koji učestvuju u vježbama ovog mjeseca zbog pandemije. On je rekao da su saveznici organizirali vježbe na terenu tokom cijele godine da održe spremnost umjesto da ih organiziraju intenzivno u nekim periodima, misleći na redovne proljetne i ljetne vojne vježbe.