Microsoft potvrdio da Izraelu pruža usluge vještačke inteligencije

Tehnološka kompanija suočava se s kritikama zbog uloge u izraelskoj tehničkoj podršci za odbranu.

Izjava dolazi u trenutku kada se velike američke tehnološke kompanije suočavaju sa sve većim zahtjevima za odgovornošću u vezi sa podrškom vladama uključenim u oružane sukobe (AP Photo/Ariel Schalit)

Microsoft je potvrdio da pruža usluge u cloudu i vještačkoj inteligenciji izraelskom ministarstvu odbrane, ali je negirao da su njegovi alati korišteni za nanošenje štete civilima u Gazi, dok se pojačava istraga o ulozi američkih tehnoloških firmi u ratu u palestinskoj enklavi.

U saopćenju, kompanija je priznala javnu i internu zabrinutost o tome da li su Microsoft Azure i proizvodi vještačke inteligencije korišteni “za ciljanje civila ili nanošenje štete” u Gazi.

Izjava slijedi nakon višemjesečnog pritiska od strane Microsoftovih uposlenika i grupa za ljudska prava, koji zahtijevaju transparentnost u vezi sa njenim odnosom s izraelskom vojskom.

‘Bez uvida’ u to kako kupci koriste proizvode

“Ove zabrinutosti shvatamo ozbiljno”, saopćila je kompanija, dodajući da je pokrenula internu reviziju i angažovala eksternu firmu za dodatnu istragu.

“Na osnovu ovih pregleda, uključujući intervjue sa desecima uposlenika i procjenu dokumenata, do danas nismo pronašli dokaze da su Microsoftove Azure i tehnologije vještačke inteligencije korištene za ciljanje ili nanošenje štete ljudima u sukobu u Gazi”, dodali su.

Microsoft je potvrdio da održava komercijalni odnos sa izraelskim ministarstvom odbrane (IMOD), pružajući softver, profesionalne usluge, Azure cloud i AI usluge – uključujući alate kao što je prevođenje jezika, prenosi Anadolija.

Kompanija je saopćila da nema uvid u to kako kupci koriste Microsoftove proizvode na privatnim serverima ili uređajima, te da su cloud operacije za IMOD podržane “kroz ugovore sa cloud provajderima koji nisu Microsoft”.

Microsoft je također otkrio da je pružio “ograničenu hitnu podršku” izraelskoj vladi nakon napada koji je predvodio Hamas 7. oktobra, tvrdeći da je pomoć imala za cilj pomoći u spašavanju talaca.

“Neki zahtjevi” su odobreni, dok su drugi odbijeni, saopćila je kompanija.

“Vjerujemo da je kompanija slijedila svoje principe na promišljen i pažljiv način, kako bi pomogla u spašavanju života talaca, a istovremeno poštovala privatnost i druga prava civila u Gazi”, dodali su.

‘Zabrana korištenja usluga za nanošenje štete’

Kompanija je naglasila da su njeni proizvodi regulisani Politikom prihvatljive upotrebe i Kodeksom ponašanja AI-a, koji zabranjuju korištenje Microsoftovih usluga za nanošenje štete.

Odgovarajući na navode o dubljem učešću, Microsoft je naveo da ne razvija niti pruža aplikacije za nadzor ili borbu izraelskoj vojsci.

“Vojske obično koriste vlastiti vlasnički softver ili aplikacije od dobavljača vezanih za odbranu za vrste nadzora i operacija koje su bile predmet pitanja naših zaposlenika. Microsoft nije kreirao niti pružio takav softver ili rješenja IMOD-u”, navodi se.

Izjava dolazi u trenutku kada se velike američke tehnološke kompanije suočavaju sa sve većim zahtjevima za odgovornošću u vezi sa svojom podrškom vladama uključenim u oružane sukobe.

Microsoft je ponavio svoju posvećenost ljudskim pravima, navodeći: “Na osnovu svega što trenutno znamo, vjerujemo da se Microsoft pridržavao ovih obaveza u Izraelu i Gazi”.

Izvor: Agencije

Reklama