Yahoo ‘kupuje Tumblr’

Očekuje se da će izvršna direktorica Yahooa akviziciju objaviti kasnije u ponedjeljak na događaju u New Yorku (AFP)

Upravni odbor kompanije Yahoo odobrio je kupovinu blogerskog i društvenog servisa Tumblr za 1,1 milijardu dolara, objavile su novine Wall Street Journal.

Akvizicija Tumblra, rastuće platforme koja je popularna među mladim korisnicima, bit će najveći posao Marisse Mayer, izvršne direktorice Yahooa, otkako je preuzela vodstvo u kompaniji u julu 2012. godine.

Očekuje se da će Mayer ovo saopćiti kasnije u ponedjeljak na događaju u New Yorku, budući da je kompanija saopćila kako će tada „podijeliti nešto specijalno“, ne navodeći druge detalje.

Peter Kafka, novinar na tehnološkom blogu All Things Digital, rekao je za Al Jazeeru da neće biti potrebno mnogo vremena da se ocijeni da li je potencijalno kockanje sa milijardu dolara bilo isplativo.

Kako je kazao Kafka, kupovina Tumblra je nešto što će odmah proširiti publiku Yahooa, zbog čega će se moći vidjeti utjecaj te akvizicije na globalni doseg ove kompanije.

‘Oživljavanje Yahooa’

Yahoo želi Tumblr zato što će njegova baza mladih korisnika doprinijeti vraćanju nekadašnjeg „cool faktora“ Yahoou, navodi blog All Things Digital.

Mayer, koja je radila 13 godina za Google, pokušava oživjeti nekadašnjeg internetskog predvodnika, koji se posljednjih godina borio sa padom posla.

Iz Yahooa su odbili komentirati navode o kupovini, dok Tumblr nije htio odgovoriti na upite o tome.

Yahoo je ranije pokušao kupiti većinski paket dionica u francuskom videoservisu Dailymotion, koji je u vlasništvu Francuskog telekoma, ali taj posao nije uspio.

Tumblr, jedan od najuspješnijih internetskih startupova u New Yorku, tek je počeo ostvarivati profit kroz reklame.

Na početnoj stranici ovog servisa piše da se na Tumblru trenutno nalazi 108 miliona blogova.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama