Američki stručnjaci o odgovoru Irana: Historijski događaj ili ograničeni napad?

Napad predstavlja prvi direktni napad Irana na Izrael od osnivanja Islamske Republike Iran prije više od četiri decenije.

Procjene važnosti i posljedica iranskog napada se razlikuju, s obzirom na to da nije nanio značajnu štetu Izraelu [Amir Cohen/Reuters]

Američki stručnjaci su podijeljeni oko zračnih napada Irana na Izrael koji su izvedeni u nedjelju ujutro. Neki analitičari smatraju da su napadi bili umjereni i po jačini ​​i po efektima te da su bili neuspješni na kraju. Nasuprot njih su oni koji su napade opisali kao značajan historijski događaj višedecenijskog rata u sjeni između Irana i Izraela.

Ovaj napad predstavlja prvi direktni napad Irana na Izrael od osnivanja Islamske Republike Iran prije više od četiri decenije.

Veliki broj dronova, krstarećih i balističkih projektila lansiran je iz unutrašnjosti Irana, zatim od strane Hezbollaha u Libanu i Husa u Jemenu kao odgovor na izraelsko bombardiranje iranskog konzulata u Damasku prije dvije sedmice, u kojem je ubijen jedan broj visokih iranskih vojnih lidera. Međutim, ovi napadi izazvali su samo manju materijalnu štetu, bez žrtava na izraelskoj strani.

Simboličan, ali historijski napad

Do sada neviđen iranski napad na Izrael predstavlja važan trenutak u historiji, čak i ako je namjera napada bila uglavnom simbolična, smatra analitičar konsultantske firme za geopolitičke rizike Eurasia Group.

Gregory Brew, analitičar za iranska pitanja u ovoj firmi, rekao je za Al Jazeeru: „Čak i ako je Iran namjeravao da ovo bude simbolična demonstracija sile s ciljem opomene, prvi put je napao Izrael projektilima i dronovima“, dodajući da on lično „nije očekivao da će Iran koristiti svoje rakete sa svoje teritorije za direktan napad na Izrael“.

U razgovoru s Al Jazeerom, Gawdat Bahgat, stručnjak za iranska pitanja i predavač u Centru za Bliski Istok i Južnu Aziju (NESA) na Univerzitetu nacionalne odbrane (NDU) Pentagona, rekao je da smatra da je proteklih dana došlo do novog i opasnog zaokreta rata u sjeni koji traje godinama između Izraela i Irana. „Napadom na iranski konzulat u Damasku, Izrael je prešao važnu crvenu liniju. Odgovarajući na to direktnim napadom na Izrael, a ne preko agenata, Iran je, također, prešao važnu crvenu liniju.“

Bahgat je istakao: „Nedavni napad Izraela na iranski konzulat i iranski odgovor otvaraju vrata pogrešnim procjenama. Bit će potrebno neko vreme da se ove dvije strane dogovore oko toga šta je prihvatljivo, a šta ne. Dok ne postignu takav dogovor, jedna strana ili obje mogu napraviti pogrešne procjene, a to bi moglo dodatno destabilizirati cijeli Bliski Istok.“

Nova stvarnost. Hoće li je svi prihvatiti?

U jednom postu na platformi X, Aaron David Miller, viši saradnik u Carnegie zadužbina za međunarodni mir (CEIP) i stručnjak za odnose između SAD-a i Izraela, napisao je: „Izrael je postigao veliki taktički sigurnosni uspjeh u svojoj odbrani od iranskih projektila. Njegovo partnerstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama i sunitskim arapskim zemljama je uspjelo. Sada je pitanje kako to pretvoriti u stratešku priliku bez približavanja riziku regionalnog rata. Nijedna izraelska vlada ne može prihvatiti iranski udarac kao novu realnost bez plaćanja cijene.“

David Des Roches, profesor sigurnosnih studija na Univerzitetu nacionalne odbrane Pentagona i bivši zvaničnik NATO-a i Ministarstva odbrane, je rekao: „Iran želi dokazati da ima ogromne vojne kapacitete. Zato to mora biti važan dio svake rasprave o sigurnosti u regiji, jer on želi da bude prepoznat kao glavni igrač u regiji.“

U intervjuu za Al Jazeeru, Des Roches je rekao: „Bidenova administracija može utjecati na oblik izraelskog odgovora Iranu. Međutim, cijena toga je da će SAD izgubiti svaki utjecaj koji ima nad Izraelom u upravljanju ratom u Gazi.“

Dodao je: „Smatram da su Iranci napravili stratešku grešku dopuštajući Izraelu da ne prestane s nanošenjem ogromnih civilnih žrtava u Gazi i prebacivši narativ na borbu Izraela za opstanak protiv nemilosrdne regionalne sile. Kao i obično, Iranci su žrtvovali palestinske interese za vlastite.“

Des Roches smatra da napad na Izrael nije poboljšao reputaciju Irana. Iskoristili su sve što su imali i poraženi su. Odnos snaga u regiji se blago pomjerio u korist Izraela nakon ovih napada, posebno u pogledu mogućnosti da se suoči sa neviđenim napadom po složenosti i intenzitetu.

Pravila igre se nisu promijenila

Charles Dunn, bivši službenik Bijele kuće i State Departmenta, trenutno stručnjak na Arapskom institutu u Washingtonu i predavač na Univerzitetu George Washington, rekao je za Al Jazeeru: „Ako postoji neka poruka Washingtonu, to je da je Iran sposoban podići eskalaciju na viši nivo nakon što je prvi put direktno napao teritoriju Izraela, ali do toga ne mora doći ako Bidenova administracija ograniči Izrael.“

Charles smatra da „upozorenje Irana Izraelu da ne odgovara na napad jasno daje do znanja da ovo nije bio početak šireg napada, već napad odmazde za izraelsko uništenje konzulata u Damasku i ubijanje visokih članova Iranske revolucionarne garde“.

Također smatra da je „sigurno da Bidenova administracija vrši pritisak na Izrael da ne izaziva eskalaciju, jer ima mogućnost nametanja uslova za vojnu pomoć, ali, da li će pribjeći tome ili ne, to je drugo. Bidenova administracija je, kao i obično, objavila da je odlučna u podršci Izraelu.“

Charles ne vjeruje da „ovaj napad iz temelja mijenja stratešku ravnotežu između dvije zemlje, nego se čini da je iranski napad više pokušaj ponovne opomene i podsjećanje Izraela da može biti mnogo gore ako se odluči na eskalaciju“.

Izvor: Al Jazeera